Sardalyayı tutabilene aşk olsun

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Balık fiyatları durmak bilmiyor. Çanakkale’de hissedilen sağanak yağmur ve olumsuz hava şartları balık fiyatların yansıdı. Çanakkale’nin balığı olarak bilinen Saroz Sardalya, geçtiğimiz hafta 50 lirayken bu hafta pazarda, 120 liraya kadar çıktı. Olumsuz hava şartlarından dolayı balık fiyatlarının yüksek olduğunu belirten balıkçılar ve balık tezgahlarının çoğunluğunun boş olması dikkat çekti. Balıkçılar, 1 Eylül tarihinden umutlu olduğunu söylediler. Vatandaşların alım gücü düşerken fiyatların yükselmesiyle ile beraber, vatandaşlar balıklara uzak kaldı.

Tezgahta balıkların fiyatını soran vatandaşlar, arkasını dönüp gitmek zorunda kaldılar. Balıkçı Umut Yavaşçalı av yasağının kalkması ile beraber balık fiyatlarının düşeceğini belirtirken, Bir iki ay balık bol olur, balık fiyatları 10 liraya kadar düşer, umarım hem vatandaş yeri hem biz seviniriz diyerek Eylül ayını beklediklerini belirtti.

Çanakkale’nin balığı saroz sardalyanın kilosu 120 lira, deniz çupra 120 lira, Karaniz’de bu sene blolluk olduğu belirtilen palamut 70 lira, karagöz 70 lira, kupa, sarıgöz sarpa 50 lira, kumkale kara kefal 60 lira olarak tezgâhta yerini aldı.

Vatandaşlar balık fiyatlarına tepkiliydi. Saroz sardalye ve palamut gibi çok tercih edilen balıkların fiyatlarını yüksek bulan vatandaşlar balık almadan geri dönmek zorunda kaldıklarını belirttiler.

Balık fiyatlarının bir iki ay içerisinde daha uygun olacağını belirten Yavaşçalı, gündeme konuştu.

Açıklamalarının devamında,”

Geçen hafta 50 liraya sattım Sardalya 120 lira oldu”

Balıkçı Umut Yavaşçalı,” Bu hafta hava şartlarından dolayı fiyatlarımız yükseldi. Geçen hafta 50 liraya sattım Sardalya 120 lira oldu. Palamut balığını geçen hafta 50 liradan satarken bu hafta 70 lira oldu. Balıkçılar olarak sabırsızlıkla 1 Eylül tarihini bekliyoruz. Altı aydır yatıyoruz. Bir iki ay balık bol olur, balık fiyatları 10 liraya kadar düşer, umarım hem vatandaş yer hem biz seviniriz.

Eylül ayında balık yasağı bitiyor”

1 Eylül tarihinden itibaren fiyatlar düzelir ben eminim bolluk olacak. Balık Ağustos ayında böyle kendini gösterirse bolluk olur. Eylül ayında balık yasağı bitiyor. Şu an balık yasağı var. Balık tutuluyor ama balıkları sadece küçük tekneler tutabiliyor. Bu sebeplerden dolayı balık az oluyor ve pahalı gidiyor. Balıkların 6 ay boyunca yumurtlama dönemleri o yüzden yasak var.

Karadeniz’de balık olursa Türkiye balık yer”

Büyük teknelere o tarihten sonra gece saat, 24:00’dan sonra serbest. Deniz nasip işidir umarım palamut yarı fiyatına kadar düşer. Karadeniz’de palamut için et yığını diyorlar. Karadeniz’de balık olursa Türkiye balık yer.” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 27/08/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 1566 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com