Vatandaş mağazada değil pazarda

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pazarda meyve fiyatlarında herhangi bir değişim olmazken balık fiyatları yükseldi. Vatandaşlar mağazalar yerine pazarı tercih ederken, Cuma Pazarı’nda kıyafet satan ev eşyası satan yerler daha yoğun ilgi görüyor. Vatandaşlar alım gücünden dolayı mağazalarda bulunan kıyafetlere, ayakkabılara yanaşamazken daha çok pazarı tercih ediyorlar.

Pazarcılar çok fazla ürün satıldığı için sirkülasyon olduğunu ve sürümden kazandıklarını belirttiler. Mağaza fiyatlarının bu kadar yüksek olmasını mağazaların kira giderlerine bağlayan pazarcı esnafı, Kira maliyeti malın üstüne biniyor ve mağaza daha pahalı oluyor. Biz de kira ödüyoruz ama pazarda kiralar biraz daha uygun diyebilirim. Biz her gün kalabalığa gidiyoruz. Bugün buradayız yarın Lapseki’ye açıyoruz. Pazartesi Ezine, Çarşamba Bayramiç her gün pazar var” diyerek sürekli olarak gezdiklerini ve kırsalda daha fazla ilgi gördüklerini belirtti.

Cuma Pazarında tişört, pantolon, cüzdan gibi ürünler satan Ahmet Güçlü gazetemize konuştu.

“Mağazalardan ziyade pazarı daha çok tercih ediyorlar”

Pazarcı Ahmet Güçlü açıklamalarında ”Bu tezgahta tişört satıyoruz. Parti malı ve 20 liradan başlıyor. İnsanlar alışveriş yapıyorlar. Mağazalardan ziyade pazarı daha çok tercih ediyorlar. Vatandaşlar daha özgür hareket ediyorlar. Pazar girdikten sonra ürün almadan çıkmak gibi bir pozisyon olabiliyor. Mağazalar daha akademik çalışıyor ve bizim gibi rahat değiller. Kalitesine göre ürüne göre fiyatlar değişiyor.

“Kırsalda daha çok alışveriş yapılıyor”

Pantolonlar 100 lira ile 200 lira arasında değişiyor. Kar ediyoruz kar etmesek burada ne işimiz var? Herkes para kazanıyor sen insanların bağırdığına bakma, insanların alım gücü var. Kırsalda daha çok alışveriş yapılıyor. Çanakkale’de biraz daha zor ama mesela kırsalda tarım ile uğraşanların, sabit gelirlilere göre durumları daha iyi diyebilirim.

“Bir mağaza aylık 20 bin lira kira ödüyor”

Oralarda çalışanlar günlük 200-300 lira arasında para kazanıyor, değişiklik gösteriyor. Pazarcı esnafının %80’i peşin alıyor vade farkı binmiyor. Peşin alan adam daha uygun bir şekilde iskontolu alır. Mağaza fiyatlarına göre pazarda uygun olmasının bir başka sebebi kira fiyatları diyebilirim. İşletme giderleri daha yüksek, bir mağaza aylık 20 bin lira kira ödüyor. Fark olarak %10 oradan üzerine koyuyor, fiyatlar daha yüksek oluyor.

“Kira maliyeti malın üstüne biniyor ve mağaza daha pahalı oluyor”

Kira maliyeti malın üstüne biniyor ve mağaza daha pahalı oluyor. Biz de kira ödüyoruz ama pazarda kiralar biraz daha uygun diyebilirim. Biz her gün kalabalığa gidiyoruz. Bugün buradayız yarın Lapseki’ye açıyoruz. Pazartesi Ezine, Çarşamba Bayramiç her gün pazar var. Biz mağaza günde on tane satıyorsa biz 5 katını satıyoruz. Sürümden kazanıyoruz,” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 26/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 243 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com