İnsan İnsana Muhtaçtır

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İnsanlar bir arada yaşamaya alışmaya çalışırken, sürekli olarak birbirlerinin özgürlüklerini kısıtlıyorlar. Her insanın sınırı konuya göre karakterine göre değişiklik gösterirken, bahçede bal özü arayan arı gibi sürekli gezip duran ve ruh eşini arayan insanlar etrafta varlığını sürdürüyor.

Yalnızlık bazen kitaplarla, bazen denize dalıp gidildiğinde hepimizin kulağında yer edinen o dalga sesiyle, bazen balkonda bir çay güzel gelebiliyor. Yalnızlık dertsiz, uçsuz bucaksız zamanlarda dahi sanki sürekli olarak güzel olacak bir duygu gibi içimizde yer ediniyor.

Oysa insan, insana muhtaçtır. Babalarımız işten geldiğinde sürekli olarak bizlere iş hayatından bahseder, biraz da dert yanardı. Hepimizin küçükken sabır gösteremediği o saatler aslında yarına hazırlıktı. Mesele zaten burada kopuyor. Ömür boyu bir şey paylaşamayacağı biriyle evlenen çiftler, erken ayrılıklar yaşıyor.

Ayrılık konusuna sadece çiftler gözünden bakmak konuyu kısıtlar. Arkadaşlık ilişkileri ve hayatın kendisi birbirine değer vermekle alakalı. Paranın satın alamayacağı şey yoktur diyenler hep bu noktada tıkanıyor.

Para maddiyatı olan her şeyi satın alabilir. Ama iki insanın birbirine verdiği değer soyut bir kavramdır. Dünyanın en güzel şeyi, güvenebildiğin değer gördüğünü hissettiğin o an olabilir.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi bence bu değer kavramını en üst noktada tutmalı. Bizler birbirimize değer verdikçe önce kendimize sonra sosyal yaşamımızda bizlerle beraber olan insanlara, yararlı olabiliriz.

Faydacılığın çok önemli olduğunu son günlerde iyice hissetmeye başladım. İnsan insana muhtaçtır ama muhtaç olduğun o birey sana zarar veriyorsa, o kişiden uzak durmayı bilmek gerekir. Çocukluktan bu yana bu konularda fedakarlık yapanlar geçmişini hep boş görüyor. Zararın neresinden dönerseniz kardır. Zarar zamanı da öldürebilir. Bu sebeplerden doğru insan ilişkileri, insanı hep bir adım ileriye atar.

 


Bu haber 25/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 203 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com