“Bedeli ağır olur, hesabı sorulur”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tarım Orman İş Sendikası Genel başkanı Şükrü Durmuş, Orman Bölge Müdürlüğü önünde dikkat çeken bir basın açıklamasında bulundu. Durmuş, lojmanları gündeme getirerek, “Burada bir lojman sorunu yaşanmaktadır. Birilerine lojman peşkeş çekiliyor ama hak edenlere verilmiyor. Talebimiz uygun görülmemiştir deniliyor. Sayın Bölge müdürüm bu sorunu çözün, bir hukuksuzluk var dedim. Çözeceğiz, ilgileneceğiz dedi. İki hafta önce yüz yüze görüştük ama maalesef hukuksuzluk hat safhaya ulaştı” ifadelerini kullandı.

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, Çanakkale Orman Bölge Müdürü ile görüştüklerini ama sorunun çözülmediğini ve bugün Ankara’da suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Başkan Durmuş, Açıklamasının devamında Çanakkale son günlerde sürekli olarak gündemde olan çok uluslu şirketlere verilen haklardan bahsetti. Orman Bölge Müdürlüğü’nde haksızlık olduğunu belirterek gereken yapılmazsa, bunun bedeli ağır olur hesabı sorulur dedi.

Tarım Orman-İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş basın açıklamasında,”

“Son yıllarda Çanakkale toprakları birilerine peşkeş çekiliyor”

Son yıllarda Çanakkale toprakları birilerine peşkeş çekiliyor. Özellikle çok uluslu şirketlere verilen maden izinleri bu ülke halkının ve Çanakkale halkının dirençli mücadelesi sonucu geri püskürtüldü. Birileri hala o hayalinden vazgeçmedi. Bir ay önce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkale’ye gelerek bu topraklarda yeraltında 100 milyar dolarlık bir rezervin olduğunu ve bunu açığa çıkaracaklarını müjdeledi. Çok uluslu şirketler buradan hammadde için orman beğendiler yakında belki de onu başlatacaklar ama inanıyoruz ki Çanakkale’nin yurtsever halkı buna izin vermeyecektir. Heveslenenlerin hevesleri kursağında kalacak.

“Lojman yönetmeliği tamamen yasa dışı uygulamaya konulmuştur”

Burada bir lojman sorunu yaşanmaktadır. Hepimiz çok iyi biliriz kamuda, kamu konutları lojman yönetmeliği vardır. Konutlar çalışanlara nasıl teslim edilir? Yasayla düzenlenmiştir. Yasalarda eksik olabilir ama çıkan yasayı özellikle yasa koyucu ihlal ederse sıkıntı vardır. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nde lojman yönetmeliği tamamen yasa dışı uygulamaya konulmuştur.

“Kendisine tahsis edilen lojmanda hukuksuzca bir başkası oturuyor”

Birilerine lojman peşkeş çekiliyor ama hak edenlere verilmiyor. Talebimiz uygun görülmemiştir deniliyor. İktidar yandaşı sözde yetkili sendikanın genel sekreteri 20 yıla yakındır lojmanda oturuyor. Profesyonel sendikacılar kurumun odaklarından yararlanamaz. O sendikanın üyesi engelli vatandaşlar talep ettiğinde uygun değildir diyor. Görev tahsisi lojman hakkı olan sayman arkadaşımıza talebi üzerine önce, uygun olmayan bir yer tahsis ediliyor. İtiraz edince başka bir yer ama kendisine tahsis edilen lojmanda hukuksuzca bir başkası oturuyor.

“Bir hukuksuzluk var” 

Bizler kavgadan yana değiliz. Çanakkale Orman Bölge Müdürü ile görüştüm. Sayın Bölge müdürüm bu sorunu çözün, bir hukuksuzluk var dedim. Çözeceğiz, ilgileneceğiz dedi. İki hafta önce yüz yüze görüştük ama maalesef hukuksuzluk hat safhaya ulaştı. Bu haksızlığa karşı bugün Ankara’da savcılığa başvurarak avukatımız, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü hakkında suç duyurumuzu yapacak. Bu kurumlarda hakların eşit olarak dağıtılmasından yanayız, adaletsizlik varsa karşısında duracağız. Bunun bedeli ağır olur, hesabı sorulur” ifadelerine yer verdi.

 

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 25/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 490 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com