Satın alacak belirlendi mi?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale İl Özel İdaresi’ne ait olan Kadırga koyundaki otel yeniden satışa çıkıyor. Özel İdareye ait oteli Çardak- Gelibolu seferlerini yapan ve gemisi Gestaş tarafından iyi bir fiyata satın alınan Rüçhan Özer, tarafından işletiliyordu.

Bilindiği gibi Gestaş, bölgede Kilitbahir- Çanakkale, Çardak- Gelibolu arasında deniz ulaşımı seferi yapan teknelerin bazılarını kiralamış, bazılarını da satın almıştı. Bu süreç içerisinde Türk Loyd firmasının denizde sefer yapamaz raporu olduğu iddia edilen bazı motorları da iyi fiyata satın alınmıştı. Ekmeğini yemiş motorunu Gestaş’a satan Rüçhan Özer, daha sonra alt firma olarak Özel İdare’nin Kadırga otelini kiralayarak işletmeciliğini üstlenmişti.

İlk Satış yapılamadı

Çanakkale Valiliği söz konusu otel alanı ve araziyi bundan tam beş yıl önce yine satışa çıkarmıştı. Bu yıllarda satış bedeli olarak 15 Milyon TL muhammen bedel belirlenmişti. Dolar kuruna endekslendiğinde fiyat 4 Milyon 200 Bin Dolar tutarken, beş yıl sonra bu fiyatta dolar cinsinden hesaplandığında yarıya düşürüldüğü görülüyor. Alacak kişi belli olduğundan mı fiyatta bu denli indirim yapıldı?

Alıcı belirlendi mi?

Otelin satışı için AK Partili İl Genel Meclisi üyeleri evet oyu kullanırken, CHP’den İl Genel Meclisi Üyesi seçilmiş ve daha sonra bağımsız üye kalan Çan’dan CHP’lilerin oyları ile meclise giren Erdal Güler’in evet oyu vermesi dikkat çekti. Yine CHP’den seçilip Meclis Başkanlığı koltuğuna, AKP’li olarak oturan bir başka CHP’li Nejat Önder de evet oyu kullandı. Bu arada oylama sonrası ve fiyat takdiri sırasında ölü numarası yapan diğer CHP’li il genel meclis üyeleri ve Grup Başkanı Güneş Pehlivan’ın sessizliğini koruması, şimdiye kadar hiç basın açıklaması bile yapmaması ayrıca dikkat çeken bir başka konu.

Eğer, Cumhuriyet Halk Partili İl Genel Meclis üyeleri başta olmak üzere AK Partili İl Genel Meclis Üyeleri, şimdiye kadar yapılan ihaleler başta olmak üzere, özellikle Köylere Hizmet Götürme Birliği’nde yapılan davet usulü ihaleleri mercek altına almış olsa, Özel İdare bürokratlarına biraz hesap sorsalardı, bugün bu otelin köylere hizmet götüreceğiz safsatası ile satışı yapılmamış olabilirdi.

Bu konu da AK Partilileri anlamak mümkündür. Çünkü yapılan her işin altından kendi yandaşları bulunduğu için sessiz kalmış olabilirler. Edirne eski İl Başkanı ya da yönetiminden bazı isimlerin okul ya da başka inşaatlarını aldığı örnek verilebilir. Fakat çoğunluğu seçildiği gün elinde bulunduran CHP’lilerin burada oyun kuramaması, parti için çekişmelere iki fiili, bir de gizli üyesini kaybetmesi, parti tabanının sakızını çürüttü.

Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de bunca gücüne karşın masaya yumruğunu vurup parti disiplinini sağlayamadı. Her toplantıda ve protokolde kendisi baş koltuğa oturtulan Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi-Başkanı Serdar Soydan’a rağmen tek vücut görüntüsü yaratamadılar. Her fırsatta devletçiliği savunun CHP’li üyeler, her zaman olduğu gibi yine bu makamda da boş beleş işlerle uğraşıp durdular.

Niçin Kapalı Teklif?

Assos-Behramkale antik bölgesinde bulunan İl Özel İdareye ait paha biçilemez otelin satışı fiyat düşürülmesinin yanında ihalede bir başka dikkat çeken nokta daha bulunuyor. Satış ihalesi demek malın daha fazla para karşılığı satılması anlamına geliyor. Peki, buna karşın niçin bu otel kapalı zarf usulü ile satışa çıkartılıyor. Niçin geniş çaplı bir kampanya ve duyuru sistemi yapılarak, satış gerçekleştirilmiyor? Yoksa otelin alıcısı belli de kör oyunu mu oynanıyor? Bekleyip göreceğiz.


Bu haber 24/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 2766 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com