Neyi Bekliyoruz?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Merkez’de yaklaşık olarak 35 bin üniversite öğrencisi eğitim görürken, kentin yatak kapasitesi 14 bin. Kentteki yurt sayısında 2022-2023 sezonu için bir değişiklik olmazken, kiraların 5.000 TL’ye dayanması üzerine öğrenciler için konaklama kabus oldu. Yurt yetersizliği varken Kepez’de bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli hala daha tadilatta. 102 yataklı kullanılamayan bina için Çanakkaleliler “Yurt sorunu varken, ortada bina da varken, çözüm için neyi bekliyoruz” ifadesini kullandılar.

Çanakkale’de 6 ilçede KYK yurdu bulunmuyor. ÇOMÜ’nün, Ayvacık’ta, Bayramiç’te, Çan’da, Ezine’de, Gelibolu’da, Lapseki’de ve Yenice’de Meslek Yüksekokulu bulunuyor. Ancak bu ilçelerde KYK yurdu yok. KYK’nın yurtları sadece Biga’da, Çan’da ve Gökçeada’da bulunuyor. Bu ilçelerde de Çan’da sadece erkek yurdu bulunurken, Gökçeada’da sadece kız yurdu yer alıyor.

Çanakkale Merkez’de ÇOMÜ’de okuyan yaklaşık 35 bin öğrenci yer alırken, KYK yurtlarının yatak sayısı 7 bin 468.

Çanakkale Merkez’de bulunan yurtlar:

Çanakkale Kız Yurdu 700 yatak. Safiye Hüseyin Kız Yurdu 2 bin 338 yatak. Terzioğlu Kız Yurdu Bin 250 yatak. Onsekiz Mart Yurdu Bin 2 yatak. Adile Sultan Yurdu 264 yatak. Kerime Sultan Erkek Yurdu 957 yatak. Nusrat Erkek Yurdu 957 yatak.

Merkez’de bulunan toplam yatak kapasitesi 7 bin 468 olurken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Merkez ilçede okuyan öğrenci sayısı 33 bin.

Bundan tam 11 ay önce 12 Ekim günü “Bu nasıl zamanlama” haberi ile Kepez’de bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nin yılsonuna kadar tadilatta kalacağını kaleme almıştık. Aradan geçen 11 ayda ne tadilat bitti ne de bina kullanılır hale geldi.

102 yatak var kullanan yok!

Öğrenildiğine göre 102 yatağa sahip olan binanın değil şu anda uygulamalı otelcilik eğitimi için yurt olarak dahi kullanılamaması tepki çekti. Çanakkaleliler ise 102 yatak kapasiteli binanın acilen öğrenciler için yurt haline getirilmesini ve Çanakkale’ye gelen öğrencilerin geldiklerine pişman edilmemeleri gerekliliğini dile getirdiler.

Kepez Uygulama Oteli’nde 36 oda bulunuyor. 36 odada ise 102 yatak yer alırken, Çanakkale barınma sorununun yaşandığı bu günlerde 102 yataktan faydalanamıyor.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 698 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com