Öğrenciye, Memura, Vatandaşa Ev Yok 

9 ay önce Cihan Peker
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de ev kiralarına gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. İkinci el araba mantığı ile o muhitte ev kiralarını yüksek olduğunu anlatan mülk sahipleri, ev kiralarına gelecek olan  %100 %150 zamlardan bahsediyorlar. Bazı emlakçılar onları koşulsuz savunarak, avukatlığını yapıyor. 

Geçtiğimiz günlerde kendi ev sahibim ile görüştüm %100 zam yapması gerektiğinden bahsetti. Açıklanan oranın dışında zam yapamayacağını ve bu şekilde baskı oluşturursa evden çıkmayacağımızı söyledik. Tekrar tekrar görüşünce %50 yapılan zam oranını kabul ederek telefonu kapatmak zorunda kaldık. 

Yapılan zamları herkes kabul ederse bu zam oranlar bu gidişle %200’leri bulur hatta geçer bile. Toplum sürekli olarak her şeyi kabul etmesi gerektiğini düşünen bir hal aldı. Biz yapılan zammı kabul etmemeliydik ama civarda ev bulmak neredeyse imkansız. İki arada bir derede bir şekilde yapılan zammı kabul ettik. 

Bu hızla bu kiralar artmaya giderse Çanakkale, bence ilerleyen dönemlerde öğrenciler tarafından da tercih edilmeyecek. Kente ekonomik olarak katkı sağlayanların değeri bilinmezse esnaflar ve emlakçılar yüksek ihtimal sinek avlar. 

Sonuç itibariyle şehirde yaşayan öğrencilere başka seçenekler sunulmalı. Yurtlar ve pansiyonlar çoğaltılırsa, gerekli çalışmalar yapılırsa, alternatif seçenekler olacağı için kiralar mutlaka düşecektir.  

Öğrenciler ve memurlar mecbur olarak kiralayacak diye ellerini ovuşturanlar, yüksek ihtimal ömür boyu hayatında kira ödememiş insanlardır. Ekonominin kötü olduğundan dert yanarak sürekli olarak eleştiride bulunanlar kendisi açısından bir değişim göstermeli. Yoksa eleştirdiğiniz kişilerden bana göre farkınız yok.  

Bu memleketin çocukları müşteri değil, memleketin geleceğidir! Hem de bu fiyatlara maruz bırakanlar, sizlerin ve çocuklarınızın geleceği bu gençlerin ellerinde yeşerecek, yeşermeli. 

Cihan Peker 


Bu haber 23/08/2022, Salı günü yayınlandı, 352 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com