CHP Şaşırttı Sahaya İndi

CHP, Lapseki, Çardak ve Umurbey’de İl Genel Meclis Üyesi Ali Özkan Aldemir, Lapseki İlçe Örgütü, Çardak ve Umurbey Belediye Başkanları ve onların aracılığıyla İl Örgütünün çağırılması, üzerine sorunlarını dinlemek ve dillendirmek üzere harekete geçti. Genel merkeze göndermek üzere bir rapor hazırlandı. Gerçekleşen ziyaretlerde, Lapseki yaş sebze meyve ve toptancı hali, meyve suyu fabrikalarına ürün gönderen aracılar, tarladaki üreticiler, Yenice köy muhtarı ve bölgedeki en büyük soğuk hava deposu sahibi ve tüccarı ile görüşülerek raporun hazırlandığı belirtildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl örgütü bölgede; üreticinin sorunları, kabzımalların, halde toptan meyve satın alıp satan aracıların, nakliyecilerin sorunları ve para akışının sağlanamamasından kaynaklı finans sorunu olduğunu belirtti. Üreticilerin, aracıların, köylünün sorunları dinlenerek istişarelerde bulunuldu.

CHP yapmış olduğu tespitlerle ilgili bir rapor yayımladı raporda yer alan bilgilere göre,”

“Üretici, 2-3 TL’ye hiçbir emeği ve masrafı olmayan üreticiye ürünü satmak zorunda kalmaktadır”

Bölgenin bu yıl şeftali, nektarin ürünlerin diğer yıllara göre bol yetiştirilmesinin de getirmiş olduğu bazı sıkıntıları vardı. Ürünün bol olmasına karşın ihracatın geçtiğimiz yıllara göre yok denecek kadar az olması ürünün iç piyasada kalmasına neden olmuştur. Ürün iç piyasada bol olmasına rağmen tarladan çıkan rakamların manavlarda, market zincirlerinde minimum 7 katı gibi fahiş fiyatlarla vatandaş için satışa sunulması ve ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle kimsenin satışa sunulan rakamlar üzerinden meyveyi tüketememesine neden olmakta, dolayısıyla ürünün sirkülasyonu azalmaktadır.

“İç piyasadaki şeftalinin tarladaki değerini daha da düşürmektedir”

Bugün marketler maliyetlerinin arttığını belirterek toptancı halinden 5 TL’ye aldıkları şeftaliyi 30 TL’ye satmaktadırlar. Dolayısıyla vatandaş şeftaliyi tüketememekte iç piyasadaki şeftalinin tarladaki değerini daha da düşürmektedir. İhracatın ise düşmesinin ana nedenini üreticiler; Rusya-Ukrayna savaşının olmasına, Belarus’un devre dışı kalmasına, Estonya, Litvanya ve Letonya’nın oradan gelecek ürünü tedarik edememesine ve kendi iç piyasalarında da dövizin artışı ile doğru orantılı olması olarak görmektedir.

“Bölgede yetişen şeftalinin 4/3’ü ihracat kalitesindedir”

Bölgede yetişen şeftalinin 4/3’ü ihracat kalitesindedir. Bölgede yaşanan sorunların öncelikli olarak nedeni ihracatın düşmesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Geçtiğimiz yıllarda diğer bölgelerde üretilen ürünlerden kalite ve kalibrasyon bakımından üstün ürün yetiştirmeleri rekabetlerini kolaylaştırmakta olduğunu belirten bir üretici, bu yıl istenilen boyutta ürün elde edemediklerinden dolayı piyasada ön plana çıkamamalarını sorunların içine eklemiştir.

“Buzhane ve Sulamada kullanılan elektirik maliyeti 1 yılda 3 kat artmıştır”

Tarlada üreticinin sulama için geçen yıl ödediği elektrik faturası 4 bin TL civarı iken bu yıl aynı kw elektrik kullanılmasına rağmen 13 bin TL’ye yakın gelmiştir. Buzhane ve Sulamada kullanılan elektrik maliyeti 1 yılda 3 kat artmıştır.

“Malını meyve suyu fabrikasına zararına vermek zorunda kaldığı tespit edilmiştir”

İç piyasaya ve ihracata satamayan üretici dalındaki ihracat değerindeki malını meyve suyu fabrikasına zararına vermek zorunda kaldığı tespit edilmiştir. Lakin fabrikalara vermesi de çözüm olmamaktadır.

“Bugünün şartlarında bir tırcının araba taksidini ödemesi 40 ile 50 bin TL arasında değişmektedir”

Nakliyeciler ile görüşüldüğünde Lapseki’den yüklenip Dinar’a giden bir araç 400 lt mazot yakmakta olduğunu ve bunun maliyetinin 10 bin TL olduğunu belirtmiştir. Nakliyeciler 20 bin TL’ye üreticiden ürünü alıp götürdüklerini ve geri geldiklerini belirtmişlerdir” ifadeleri yer aldı.

CHP tarafından sunulan çözüm önerileri ise “O yüzden üreticinin desteklenmesi için ve riskinin azaltılması için devlet alımı garanti altına almalıdır. Birliğe su parası ödenmediğinde destekleme gelirine getirilen icra yoluyla tahsil edilmesine olanak sağlayan 2 yıl önce 2020 yılında çıkan yasa iptal edilmelidir. Planlı üretim yapılmadığı için üretici zor durumda kalmakta ve ürettiği ürünün piyasadaki ürün bolluğu nedeniyle maliyetini karşılayacak düzeyde fiyatlandıramamaktadır.

“Sulama, mazot, gübre üzerindeki ÖTV ve KDV’ler kaldırılmalıdır”

Bölgede yetişen şeftalinin kayıtları doğru bir şekilde net alınmalı, ihracatçı potansiyeli yaratılmalıdır. Planlı üretime hemen geçilmelidir. Üretilen alanda harcanacak mazotun tahmini kullanım litresinin üzerindeki ÖTV devlet tarafından kaldırılmalıdır. Sulama, mazot, gübre üzerindeki ötv ve kdv’ler kaldırılmalıdır. Bölge ihtiyacını karşılayacak soğuk hava deposu kurulmalıdır. Konsantre fabrikası kurulması hem istihdamı arttırır hem de ürünün yerde kalma süresi uzamaz. Aile tarımının azalacağını ön gören üretici aile tarımı ile kişilerin para kazanma şansının ilerleyen yıllarda daha da düşeceğini belirtmiştir. Dolayısıyla gelecek yıllarda aile üretimleri duracak olup kooperatifleşmenin önemi daha da artacaktır. Şimdiden uzmanlar tarafından kooperatifleşmek adına kadrolara yerleştirme adımları atılmalıdır” ifadeleri ile aktarıldı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 23/08/2022, Salı günü yayınlandı, 865 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com