Sokak Köpekleri Meselesi 

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye gündeminde ve Çanakkale’de, sokakta yaşayan köpekler gündemde ki yerini korumaya devam ediyor. Avrupa’da sokakta hayvanların yok denecek kadar az olduğunu biliyoruz. Türkiye’de bu sorun nasıl çözülür? Bu konunun üzerine gidilmesi gerekiyor. 

Avrupa’da hayvanlara karşı işlenen suçların ciddi yaptırımları var. 

Almanya‘da mevcut yasalardan dolayı, sokak köpeklerini görmek neredeyse imkansız.  Ülkedeki yasal düzenlemeye göre, kişinin sokakta sahipsiz hayvan bulduğunda, en yakın hayvan barınağına veya veterinere götürmesi veya polise veya bölgesinde bulunan ilgili kuruma bildirmesi gerekiyor. 

Buna aykırı davrananlara 25 bin avroya kadar para cezası, hayvana eziyet edilmesi ya da öldürülmesi durumunda 3 yıla kadar hapis cezası ile sonuçlanıyor. 

Fransa’da evcil hayvanını sokağa terk etmenin, 3 yıl hapis ve 45 bin avro para cezası var. Sokağa terk edilmesi sonucunda evcil hayvanın ölmesi durumunda ise bu ceza 5 yıl hapis ve 75 bin avroya çıkıyor. 

Ülkemizde ‘Havrita’ denilen bir uygulama ile köpeklerin yeri işaretlenirken, sokakta bulunan köpekler eziyete ve ölüme mahkum edildi. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gülsaniye Ekmekçi, uygulamanın kapatılması gerektiğini vurgulayarak “Antalya Muratpaşa’da çok sayıda işaretleme yapıldı. Ardından parkta 8 – 10 köpek zehirlendi. Uygulamanın tamamen kapatılması gerekiyor. Türkiye Barolar Birliği bünyesinde Hayvan Hakları Komisyonu olarak dava açmak için karar aldık” açıklamalarında bulundu. 

Öncelikle sokakta saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden bir anneyi ötekileştirmeden, hayvanların daha iyi şartlarda sosyal yaşam alanlarında yaşaması gerektiğini savunmalıyız. Yerel yönetimler merkezden alacağı destekle birlikte, daha fazla yatırım yapmalı. Barınaklar, hayvanlara ait sosyal yaşam alanları dizayn edilmeli.  

Sokak köpeklerinden korkan insanlar olabilir. Geçmişinde yaşadığı bir olay veya hissettiği duygulardan dolayı, sokak köpeklerinden korkan insanları eleştirmek veya dışlamak çözüme giden yollardan biri değil. Hayvanların yaşamını ve insanların yaşamını savunmak bu anlamda mücadele etmek, vatandaşlık bilinci olarak herkeste yer etmelidir. 

Cihan Peker


Bu haber 22/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 237 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com