Kıtalar kulaçlarla aşılacak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de ilk olarak 1986 senesinde organize edilen Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışları bu sene 35’inci defa düzenlenecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda toplam 850 yüzücü, Avrupa kıtasından, Asya kıtasına kulaç atacaklar. Yurtdışından ve yurtiçinden katılımcılarında bulunduğu organizasyon ile ilgili bilgi veren Çanakkale Rotary Kulübü 2.440 Bölge Yüzme Komisyonu Başkanı emine Şengören “22 kurum tarafından desteklenmiştir. Tüm kulaçlar 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. Yılı şerefine atılacaktır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından her sene 30 Ağustos’ta düzenlenen yüzme yarışları bu sene de hayat bulacak. 30 Ağustos günü Eceabat’tan saat 8.30’da start verilecekken, yarışlar Çimenlik Kalesi mevkiinde sona erecek. Ödül törenleri ise yine Çimenlik Kalesi’nde gerçekleşecek. Konuyla ilgili basın toplantısı gerçekleşti.

“Tüm kulaçlar 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. Yılı şerefine atılacaktır”

Yüzme Komisyonu Başkanı Emine Şengören ,” İçinde yaşadığımız topluma hizmet etmek, kentimize, ülkemize ve ekonomisine, turizmine, tanıtımına, sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunmak amacıyla yola çıktığımız, Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışmamızın temelleri, 1986-1987 yıllarında dönem başkanımız Özer Öner’in liderliğinde atılmış ve gelişerek bugünlere gelmiştir. Yarışmamız her yıl 30 Ağustos tarihinde yapılmaktadır. İlk olarak 1986 yılında yapılan yarışmamız düzenli olarak her yıl yapılmış ancak 1999 yılında yaşadığımız deprem dolayısıyla ve 2.kez pandemi nedeniyle yapılamamıştır. 1999 yılında bütçe için ayrılan bütçe Kocaeli’de,  Rotary Kocaeli hastanesine bağışlanmıştır. Bu yıl gerçekleştireceğimiz yarışma için ayrı bir heyecan ve mutluluk içerisindeyiz. Tüm kulaçlar 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. Yılı şerefine atılacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anarak 30 Ağustos Zafer Bayramımızı hep birlikte kutlayacağız.

“Otuz farklı ülke ve değişik şehirlerden katılacak olan yüzücüler, turizme önemli katkılar verecektir” 

Yarışmamız her yıl olduğu gibi bu yıl Avrupa yakasında, Eceabat Maydos kumsalından saat 08:30’da başlayacak, Asya yakasında Deniz Müzesi önünde son bulacaktır. Mesafe üç buçuk deniz mili, yaklaşık 6.482 metredir. Yarışmamız için ön görülen süre 105 dakikadır. Bu sene 724 yurtiçinden 126 yurt dışından toplam, 850 kayıt aldık. Otuz farklı ülke ve değişik şehirlerden katılacak olan yüzücüler, beraberinde aileleri şehrimizin turizmine önemli katkılar verecektir diye düşünmekteyiz.

“Çanakkale Valiliğimiz olmak üzere, 22 kurum tarafından desteklenmiştir”

Yarışmamız kulüp üyelerimiz, eşleri, rotaractör kardeşlerimiz, sponsorlarımız yanı sıra 23 ayrı kurum ve kuruluşun katkılarıyla yaklaşık 400 kişinin aktif ve sahada çalışarak emekleriyle gerçekleştirilecektir. Çanakkale Valiliğimiz olmak üzere, 22 kurum tarafından desteklenmiştir.

“Ülkemiz tanıtımında rol aldığımız ve alacağımız için son derece gururluyuz”

Ülkemizde çok önemli iki organizasyon yapılmakta, bildiğiniz gibi birincisi Çanakkale Boğaz Yüzme Yarışması, İstanbul Boğaz Yüzme Yarışması, bu iki yarışa ev sahipliği yapmak gerçekten çok değerli ve ülke olarak çok şanslıyız. Dünyada kıtalar arası her sene bu kadar çok yüzücünün, yüzebildiği başka bir organizasyon yok. Ayrıca ülkemizin, coğrafi, tarihi, mitolojik değeri göz önüne alırsak bu organizasyonlar tanıtım ve turizm açısından süper fırsatlar sunmaktadır. Siz basın mensuplarına bu anlamda büyük görev düşüyor. Bizler başta Valiliğimiz olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarımızın ve siz değerli basın mensuplarının desteği ile birlikte şehrimize, ekonomik, sosyal ve kültürel katkı verdiğimiz ve ülkemiz tanıtımında rol aldığımız ve alacağımız için son derece gururluyuz. Yarışmamızı izlemeye tüm Türkiye’yi sizleri ve halkımızı bekliyoruz.

“Bizi rahatlatan büyük bazlı sponsorlar yok diyebiliriz”

Bu sene tamamen geleneksel olacak. Ödül töreni saatimiz 12:30 olarak belirlendi. Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya, Kanada, ABD olmak üzere genel olarak yüzücüler Avrupa ülkelerinden geliyor. Kulüp bazında profesyonel sporcular var. Yurt içinde farklı belediye takımları var, Çanakkale Belediye takımı katılacak. Yüzücüler bir gün önceden geliyorlar. Onlara tanıtım yapıyor ve eksiklerini tamamlıyoruz. Boğazı geçerken dikkat edilmesi gereken hususlarda aydınlatıyorlar. Çanakkale küçük bir yer ağırlıklı olarak küçük sponsorluklar yapıyorlar. Biz tamamen yüzücülerden gelen katılım ücreti ve bizim şahsi çabaları ile sıcak temasla gerçekleştiriyoruz. Bizi rahatlatan büyük bazlı sponsorlar yok diyebiliriz ” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 22/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 391 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com