“KHK’lar gidecek biz kalacağız”

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

KESK Çanakkale Şubeler Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” denirken, “Son arkadaşımız görevine iade edilinceye, bu zulüm bitinceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

KESK Çanakkale Şubeler Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde son yıllarda insan hakları, özgürlükleri ve sendikal haklar alanlarında yaşanan ihlaller 15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile daha da ağır hale gelmiştir. Kamu emekçileri ve konfederasyonumuz gibi hükümet politikalarına muhalif olan sendika üye, aktivist ve yöneticileri KHK’lar aracılığıyla bir anda ve keyfi bir biçimde kamu görevinden ihraç edilmiştir. İhraç edilen 160.000 civarındaki kamu emekçisi arasında 4269 KESK üyesi bulunmaktadır.

Üye ve yöneticilerimizin haklarını koruma amacımız doğrultusunda, 1 Eylül 2016’da başlayan ihraçlar sonrası, hukuk önünde hak arama süreçlerini başlattık. Yürüttüğümüz çabaları boşa çıkarma ve yargıya erişimimizi geciktirmek için; 23 Ocak 2017’de yayınlanan 685 sayılı KHK uyarınca OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu kuruldu.

KESK olarak, ilk andan itibaren Komisyonun yetkili bir hukuk organı olmadığı, bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile seçilen üyelerin profili, çalışma güvencelerinin olmaması vb. nedenlerle etkili bir başvuru yolu olmadığı yönündeki kaygı ve eleştirilerimizi ifade ettik. Gelinen aşama haklılığımızı daha da netleştirmiştir.

Anayasa Mahkemesi 26 Temmuz 2019 tarihli kararında, KHK’larda ifade edilen ve üyelerimizin ihraç edilmesine gerekçe yapılan “Devletin milli güvenliğine karşı faaliyet yürüten terör örgütleri veya bir başka yasadışı örgüt üyesi olma, ilişkili veya iltisaklı olma” iddiasının herhangi bir hukuki temeli olmadığını tespit etmiştir.

Üye ve yöneticilerimizin ihracına gerekçe yapılan fiiller sendikal hak ve özgürlüklerle ilgili olmasına, hukuken karmaşık ve uzun incelemeler gerektirmemesine rağmen; OHAL Komisyonu incelemeleri özel olarak geciktirmekte ve Anayasa Mahkemesi kararlarını hiçe saymaktadır.

KESK olarak sendikal hak ve özgürlüklere yönelik ihlallerin artmasına ve ihraç üyelerimizin görevlerine iade edilmelerine yönelik hukuki, fiili ve meşru mücadelemiz kesintisiz devam etmektedir.

– Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmedir.

– Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır.

– 375 sayılı KHK’ya eklenen geçici 35. Madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmelidir.

– İş güvencesi iktidarın sopası haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır.

– İktidar başta örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son vermeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır.

Toplumsal barış, toplumsal özgürlük, demokratik haklarımız için mücadelemize devam edeceğiz. Bir gider bin geliriz. Son arkadaşımız görevine iade edilinceye, bu zulüm bitinceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. KHK’lar gidecek biz kalacağız!” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 22/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 454 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com