Çeyiz satmaya başladık

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sürekli olarak gelen zamlar ve enflasyonist ortam, vatandaşları olumsuz anlamda etkilemeye devam ediyor. Evlilik artan ev fiyatları ve düğün masrafları ile beraber her geçen gün zorlaşırken, evlenen kadınlar çeyiz sandıklarını boşaltmaya başladılar.  Çanakkale’de Antikacı olarak başladığı işe neredeyse çeyizci olarak devam eden Semra Özdemir, Sandık boşaltmalar gün geçtikçe daha çok artıyor. Sanırım ekonominin zorluğundan, geçim sıkıntısından kaynaklanıyor. Kadınların sandıklarında pek bir şey kalmadı artık” dedi.

Türkiye’de sürekli olarak gelen zamlardan sonra vatandaşlar için evlilik, çok daha fazla yük getirmeye başladı. Annelerin ördüğü patikler, örtüler gibi eski kıyafetlerle içerisinde maneviyat barındıran çeyizler boşaltılırken, kadınlar çeyiz sandığını satmaya başladı. Özçelik, kadınların artık çeyiz sandıklarını boşalttığını ve örtüsünü satarak pazar alışveriş parasını çıkartmak isteyen kadınlar olduğunu belirtti.

Antikacı olarak başladığı dükkanda ekonomik şartlardan dolayı, daha çok kadınların getirdiği çeyiz sandıkları ile beraber artık işinin neredeyse çeyizciliğe döndüğünü belirten Semra Özdemir, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

“Bir tane örtü getirip, pazar parası yapacağım diyen kadın var”

Semra Özdemir, ”İnsanlar büyüklerinden kalan eşyaları işlemeleri, aslında kolay kolay elinden çıkartmıyorlardı. Son 2 yılda artık özellikle kadınlar çeyiz sandıklarını boşaltmaya başladılar. Bir tane örtü getirip, pazar parası yapacağım diyen kadın var.  Almak istemediğimiz şeyi bazen almak zorunda kalıyoruz. Bir kadının gözünün yaşı akıverince dayanamıyorsunuz.  İşimize yaramayacak dahi olsa alıyoruz.

“Sandık boşaltmalar gün geçtikçe daha çok artıyor”

Sandık boşaltmalar gün geçtikçe daha çok artıyor. Sanırım ekonominin zorluğundan, geçim sıkıntısından kaynaklanıyor. Kadınların sandıklarında pek bir şey kalmadı artık. Bende mesela işlemeler var bunları çeyiz olarak alıyorlar. Ben sadece işlemeyi satıyorum daha sonra onlar pikoculara götürüp, ev eşyası, yatak örtüsü, masa örtüsü, oda takımı gibi şeyler yaptırıyorlar.

“Antikacı olarak başladığım işim artık neredeyse çeyizciliğe döndü”

Antikacı olarak başladığım işim artık neredeyse çeyizciliğe döndü. Antikacılıkta çok para yok. Biz böyle bez, çaput satarak çok daha iyi işler yapıyoruz. Sosyal medya satışlarıyla destekli bir şekilde, işi götürüyoruz, ayaktayız yıkılmadık.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker 


Bu haber 22/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 399 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com