“Turistler gelmediği zaman şehir ölüyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de turistler ve başka şehirlerden gelen vatandaşlar esnafa zor günlerde, ilaç gibi geldi. Gıda ürünlerine yönelik satış yapan esnaflar bu durumdan memnun olurken, bazı esnaflar öğrencileri beklediğini belirttiler. Esnaflar sürekli artan girdi maliyetlerine rağmen, vatandaşların alım gücünden dolayı yeteri kadar zam yapmadıklarını belirttiler. 

PS3 Salon sahibi Salih Sarıkaya,” İşimiz öğrencilerle yakından ilgili okul açılınca daha yoğun geçiyor. Öğrenciler geldikten sonra hafta sonu yaza göre işlerimiz daha iyi gidiyor diyerek kış aylarını beklerken, Dondurmacı Tarık Bakır,” Yaz sezonunda dondurma gidiyor ve işlerimiz iyi gidiyor. Kışın waffle, çay kahve ile idare ediyoruz diyerek yaz sezonundan memnun olduğunu belirtti.

Gündem gazetesi olarak Çanakkale esnafının yaz sezonunda, nabzını ölçtük.

“Enflasyondan dolayı fiyatları hiç arttırmadığım derecede, yükseltmek zorunda kaldım”

Ps3 Salon sahibi Salih Sarıkaya,” Yaz sezonunda kışa göre daha sakin geçiyor. Hafta sonu öğlenden sonra müşteri bulabiliyoruz. Akşamları biraz yoğunluk oluyor. İşimiz öğrencilerle yakından ilgili okul açılınca daha yoğun geçiyor. Öğrenciler geldikten sonra hafta sonu yaza göre işlerimiz daha iyi gidiyor. Pandemide olan kira borcumu ödemek zorunda kaldım. BAĞ-KUR borcumu ödeyemedim. O borçlar kaldı onları ödemeye çalışıyoruz. Enflasyondan dolayı fiyatları hiç arttırmadığım derecede, yükseltmek zorunda kaldım.

“Dükkânın herhangi bir ihtiyacı 5 katına kadar zam geldi”

13 yıl içerisinde saat ücretim 3 liradan 8 liraya yükselmişti. Son 2 yılda 18 lirayı gördü ve hala her şey çok zamlanıyor. Yeni sezonda Eylül ayında, bir zam daha yapmak zorunda kalabiliriz. Dükkânın herhangi bir ihtiyacı 5 katına kadar zam geldi. Meşrubat grubuna 15 günde bir zamlanıyor. Ürünlere 75 kuruş ve civarında zam geldi ama ben ona rağmen zam yapmadım. Müşteriyi çok fazla zorda bırakmamak adına daha az karla işi döndürmeye çalışıyorum. Bu sene nasıl bir kira isteyecekler bilmiyorum. Ocak ayında kira bedelimiz belli olacak.” ifadelerine yer verdi.

“Turistler gelmediği zaman şehir ölüyor”

Dondurmacı Tarık Bakır,” Yaz sezonunda dondurma gidiyor ve işlerimiz iyi gidiyor. Kışın waffle, çay kahve ile idare ediyoruz. Dükkan kiramız yükseldi. Dondurmalara yüzde yüz zam geldi ama kar oranımız düşüyor. Yazın kazanıyoruz kışın ne olacak bilmiyoruz. Dışarıdan gelen Almancılar, Bulgarlar bizi etkiliyorlar. Çanakkale için faydalılar ve bana göre Çanakkale’nin tek geliri turizm diyebilirim. Turistler gelmediği zaman şehir ölüyor. Turist gelmezse, turlar gelmezse bizim buralar pek iş yapmaz” ifadelerine yer verdi.

“İşlerimiz yazın düğün sezonu olması dolayısıyla iyi gitti”

Damatlık ve giysi dükkânı Müdürü Murat Tüysüz,” İşlerimiz yazın düğün sezonu olması dolayısıyla iyi gitti. Ağustos ayından sonra nasıl olur kestiremiyoruz. İnsanların alım gücünün düşeceğinden dolayı bizim işlerimizin kötüye gideceğini düşünüyoruz. Pandemiden sonra geçen yıl oluşan yığılma bu yıl devam etti. Eylül ayından itibaren işlerimiz %50 düşer diye düşünüyoruz. Kışın düğün sezonu bitiyor insanlar zaruri ihtiyaçlarını görüyorlar. Kışın işlerimiz düşüyor. Dükkan bizim ama esnaf arkadaşlarımız kira ödemekte zorlanıyor” dedi

“Geçen sene 1000 liraya sattığımız takım bu sene 2000 liradan satışa sunuluyor”

Bu caddede 10-15 bin lira arası kira fiyatları değişiyor. Bu kira fiyatları ürünlere yansıyor. Geçen seneye göre fiyatlar %100 arttı. Geçen sene 1000 liraya sattığımız takım bu sene 2000 liradan satışa sunuluyor. Türkiye’de hangi fiyat geri düşüyor ki? Eylül ayından itibaren fiyatlar yükselir diye düşünüyoruz. Bir pantolonu 700 liraya satacağımızı ön görüyoruz. Türkiye’nin şartları böyle bize de pahalı geliyor. Güzel günleri görmek için sabredeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Eğer ayakkabı almak isterseniz, 350 liradan 1200 liraya kadar, markasına kalitesine göre değişiyor”

Ayakkabı dükkanı sahibi Oğuzhan Tosun,” İşlerimiz biraz durgun ama güzel gidiyor. Dışarıdan gelenler bizi az çok etkiliyor. Fiyatlara zam geldi ama biz düşük tutuyoruz. Ne alınırsa 150 liradan satıyoruz, kardan değil zarardan kıstık. Bir yandan zarar ediyoruz. Dükkan kiramız %30 yükseldi. Vatandaşların şu an alım gücü yok. Yeni sezon ürünler gelir ve çeşitlilik artarsa bile işler zor. İlk geldiğimiz günler ve bugün kötü ve daha sıkıntılı günlere gidiyor. Eğer ayakkabı almak isterseniz, 350 liradan 1200 liraya kadar, markasına kalitesine göre değişiyor” ifadelerini kullandı

“Geçen sene bu zamanlar 11 liraya alırken bu sene 30 liraya alıyoruz”

Abdurrahman Yiğit,” Yaz sezonu olduğu için işlerimiz iyi gidiyor. Buraya gelen turistler özellikle burada Aynalı Çarşı olduğu için bizi iyi anlamda etkiliyor. Maliyetlerden dolayı yazın mecburen zam yapmak zorunda kaldık. Öğrencilere özel menülerimiz oluyor ve onların gelmesiyle beraber ona göre hazırlık yapıyoruz. Dükkan kiramız çok yükselmedi. Geçen seneden bu seneye kar marjımız düştü. İnsanların alım gücünün düşük olmasından dolayı kar marjımızdan ödün verdik. Biz 5 kişiyiz ve 3 kardeşiz, o yüzden ucuz fiyata satabiliyoruz. Dükkânı kira olan esnafların geçinmesi zor. Çanakkale’de dükkanlara bakıldığı zaman, genelde devren kiralık veya kapatıyoruz yazısı ile karşılaşıyoruz. Tüm tavuk kullanıyorum. Geçen sene bu zamanlar 11 liraya alırken bu sene 30 liraya alıyoruz. Biz o kadar zam yapamadık. Biz %50 zam yapabildik” dedi.

“Pandemiyle beraber biz çok etkilendik”

Semra Özçelik,”Yaz ayı geçen yazlara göre biraz daha sakin geçti. Pandemiyle beraber biz çok etkilendik. Bütün esnafın etkilendiğini düşünüyorum. Geçen sene işler çok daha iyiydi. Sosyal medya satışlarıyla destekli bir şekilde, biraz Çanakkale ile işi götürüyoruz, ayaktayız yıkılmadık. Dışarıdan gelen turistler beni çok etkilemiyor. Otoparka giderken veya tesadüfen görüyor bizi. Çarşı içinde olmadığımız için turistlerin ayak altı bir yer değil burası o yüzden çok etkilenmiyoruz” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker

 


Bu haber 21/08/2022, Pazar günü yayınlandı, 972 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com