Çanakkale Kasaba mantığından çıkmalı 

1 ay önce Cihan Peker
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale esnafı, yazın dışarıdan gelen turistlere ev sahipliği yaparak ayakta durmaya çalışıyor. Kışa doğru gelen öğrenciler, şehir ekonomisini ayakta tutuyor. Ekonomik anlamda özellikle sanayi bölgeleri anlamından zayıf, markalaşma anlamında eksik bir kent olarak biliniyor. 

Çanakkale turizm açısından çok şanslı adaları, tarihi ve gezilecek yerleri var. Öğrenciler için özgür, konaklama açısından pahalı ama oldukça tercih edilen bir kent olduğunu söyleyebiliriz. 

Burada şu soruyu sormak gerekir, Çanakkale neyin kenti? 

Turizm açısından başarılı ama merkezde yeteri kadar otel yok. Öğrencilerin tercihi ama tam olarak öğrencileri karşılayacak güce sahip değil. Öğrencilerin gerek ulaşım gerek konaklama anlamında, yeteri kadar memnun olduğu bir kent olduğunu söyleyemeyiz. 

Kentin, turizm, ekonomi, öğrenci denkleminde hepsine hitap ettiğini aşikar. Kentin sorunu tam olarak hitap edebilecek derecede isim alamamış olması diye düşünüyorum. 

Çanakkale deyince akla gelen markalar var. Öğrencilerin yoğunlukta olduğu biliniyor ama kentte bu anlamda gerekli yatırımlar veya hazırlıklar yapılmıyor. 

Tam olarak önceliğini belirleyen ve bu önceliği merkeze alan bir kent, vatandaşlar için ve ekonomik açıdan daha rahatlatıcı olabilir. Emeklilerin ve öğrencilerin yoğunlukta olması ve kentin özellikle geçmişten gelen bu özgürlükçü yapısı, Çanakkale’yi çok güzel kılıyor. 

Başka yerlere gidildiğinde sürekli olarak aranan ve özlenen bu kent, belirli noktalarda yoğunlaşırsa daha güzel bir kent haline gelebilir. Bir an önce artık kasaba zihniyetinden çıkıp büyük şehir olma yolunda ilerlemeli diye düşünüyorum.  

Yazın sokakların boş olduğu ve belirli zamanlarda insanların yoğun olduğu, yönetimin daha çok kasaba mantığıyla idare ettiği, bir kent olmamalı diye düşünüyorum. El birliği ile gerek yatırımcılar gerek vatandaşlar gerek yönetim, Çanakkale’yi kasaba mantığından çıkarıp, büyükşehir olma yolunda kente hız vermeli. 

Cihan Peker 


Bu haber 21/08/2022, Pazar günü yayınlandı, 257 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com