Bozcaada’da seramikler denize bırakıldı

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bozcaada’da sergi açıldı ve ürünler denize bırakılarak sergi gerçekleştirildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı gerçekleşen serginin, ana destekçisi oldu. Yüzen Seramikler Sergisi gerçekleşti. Seramiklerin yüzdürme işlemi 12 Ağustos 2022 tarihinde Çanakkale Bozcaada iskelede kafelerin önündeki denizde 5.’si gerçekleştirildi.

Yüzen Seramikler Sergisi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Öğrenci Seramik ve Cam Topluluğu’nun organize ettiği bir sergi. Topluluk akademik danışmanı Doç. Dr. Ergün ARDA önderliğinde organize edildi.

Serginin organizatörü Doç. Dr. Ergün Arda açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olan, Doç.Dr.Ergün Arda,” Çanakkale Bozcaada İskelede tüm sanatçıların yapıtları ve sanatçıların kendileri ile beraber seramikler denizde sergilenmiştir. Seramiklerin yüzdürme işlemi 12 Ağustos 2022 tarihinde Çanakkale Bozcaada iskelede kafelerin önündeki denizde 5.’si gerçekleştirilmiştir.

20. yüzyılda heykel formu kendisini taşıyan ve sunan kaidenin üzerinden inmiştir. O döneme kadar heykelin mekânı öncelikle kaide olmuştur. Modern süreçte heykelin yeni alanı sadece kaide olmaktan çıkacak ve sergi salonunun sadece zemini değil, duvarları, köşeler ve hatta tavan olarak ele alınıp sanatçılar tarafından yorumlanacaktır. Enstalasyon (yerleştirme) denilen bu yeni yaklaşım tüm dünyada kabul görecektir. Sanatçılar, sanat nesnesinin malzemesi ne olursa olsun fark etmeksizin yapıtlarını hem mekânın içinde hem de mekânın dışında oluşturmaya başlamışlardır. Sanat artık her yerde icra edilmektedir.

Öncelikli olarak amaç; sanat yapmak, yapabilmek için neden oluşturmak ve teşvik etmektir. Çağdaş sanat içinde seramik malzemenin bir çanak çömlek parçası olmadığını, çağdaş sanatın bir nesnesi olduğunu ve çağdaş sanat içinde yer aldığını vurgulamak ve toplumun bunu idrak etmesine yardımcı olmak gayretle istenmektedir. Öğrenci topluluğu aktivitesi olduğu için seramik okuyan öğrencilerin, akademisyenler ve serbest çalışan sanatçılar ile buluşmasına olanak sağlayan bir etkinlik ve sergi olması arzu edilmektedir.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker

 


Bu haber 20/08/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 3223 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com