Siyaset Rant İçin mi Halk için mi?  

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Erken seçim iddiaları gündemde eskisi kadar yer almamaya başladı. Siyasiler ve vatandaşlar seçimin zamanında olacağını düşünüyorlar. Hükümet değişir veya yoluna devam eder. Seçim sonuçları Türkiye’nin gelecek 25 yılını belirleyecek. 

Gelecek 25 yılı yöneten partiler halk için mi siyaset yapacaklar?  

TÜSİAD gibi kuruluşlar yerini her zaman için iktidara göre almaya devam edecekler. Mutlaka geleceğe dair planlar yapılmıştır. Sermaye her zaman bütün çalışmalarını iktidar üzerinden kurmaya devam edecek. Muhalefet iktidarı sürekli olarak, yapılan yatırımların, yap, işlet, devret modeliyle yapmasından şikayet ediyor. 

Muhalefet eğer seçimleri kazanırsa yanında iktidarın eski ortakları ile beraber kazanacak. İktidar böyle yatırımlar yaparken, sonuna kadar destek verenler bugün muhalefetin içerisinde olacak. Siyaseti halk için yapacağını iddia edenler, bu partilerin baskısı ile iki arada bir derede kalırsa, siyaset sıkışır. Özellikle bu sistem içerisinde siyaset sıkışırsa, buna sebep olan partilerin sonunu getirebilir. 

Yeni gelen iktidarın bugünün ana muhalefet partileri olacağını iddia eden ve onları kontrol edecek güçte olduğunu öngören Türkiye solu gerçeği var. Türkiye’de sol görüşlü insanlar elbette yüzde 10 civarında seyrediyor. Kendi içerisinde tamamen bölünmüş olan tabanda yapılan eylemlerde dahi bir arada olamayan Türkiye solu, iktidarı nasıl denetleyecek? Zamanla göreceğiz. 

Türkiye gibi gelişmekte olan ve eski tarihlerde kamucu anlayıştan vazgeçmiş, tamamen küresel sermayede bazı şirketlerin yapacağı yatırımlara bakan ülkelerde özel sektörden vazgeçmenin oldukça zor olduğunu ama imkansız olmadığını biliyoruz. 

Sendikaların üzerinde oluşan baskı kalkar ve sarı sendikalar yerini gerçek sendikalara bırakırsa işçiler haklarını bu sistemde bir nebze koruyabilirler. Turgut Özal döneminde dünyaya açılan ülkemizin bence biraz içine kapanması gerekir. Kamu zarar etmez ve genel olarak halka çalışır.  

Cihan Peker 


Bu haber 19/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 241 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com