Prof. Dr. Perinçek adaları uyardı

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Prof. Dr. Doğan Perinçek, Bozcaada ve Gökçeada’yı uyardı. Heyelan bölgelerini özellikle işaretleyen Perinçek, “Bozcaada ve Gökçeada belediyelerini ve bu adalarda kıyı alanlarında yatırım yapacak şirket ve şahısları uyarmayı görev olarak görüyor ve uyarıyorum. Heyelan alanlarından uzak durun. Buralara yatırım yapmayın. Heyelan olasılığı olan yerlere bağ bahçe kurmayın” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Doğan Perinçek yapmış olduğu bilgilendirmede, “Bozcaada ve Gökçeada belediyelerini ve bu adalarda kıyı alanlarında yatırım yapacak şirket ve şahısları uyarmayı görev olarak görüyor ve uyarıyorum.

Heyelan alanlarından uzak durun. Buralara yatırım yapmayın. Heyelan olasılığı olan yerlere bağ bahçe kurmayın. Heyelan sonrası oluşan düzlük yatırımcıya yanıltıcı bir görüntü veriyor. Bu görüntüye aldanmayın. Yatırım yapacağınız alanda mutlaka zemin etüdü ve jeolojik – jeofizik etüt yaptırın.

Özellikle Bozcaada kıyı şeridinde çok sayıda eski heyelan gözlemledim. Bunlardan birkaçını burada paylaşıyorum. Fotoğraflarını paylaştığım alanlarda yapılaşma yok fakat fotoğraf paylaşmaktan sakındığım bir-iki alanda tesis var.

Gözlemlediğim heyelanlar farklı yıllarda oluşmuştur. Gökçeada’da saptadığımız bir heyelan 2015 çatlak oluşumu ile başlamış 2020 yılında heyelan tamamlanmış ve heyelan döküntüsü denize ulaşmıştır. Bazıları ise örneğin 10, 50,100 yıl önce gibi farklı yıllarda meydana gelmiştir. Heyelanın ne kadar eski olduğunu deniz kıyısında akan heyelan malzemesinin aşınma miktarına ve heyelan döküntüsü üzerinde gelişen bitki ve ağaç miktarına göre anlamaktayız. Önümüzdeki günlerde bir deprem olursa ada kıyılarında yeni heyelanlar oluşabilir.

Fotoğraflarda heyelan kütlesinin koptuğu kesimi (heyelan taç kısmı) kesikli sarı çizgi ile işaretledim. Buradan kopan malzeme deniz yönünde akarak heyelan döküntüsünü oluşturuyor. Kopan malzemenin akış yönü ok ile işaretlidir. Deniz yönünde akan heyelan malzemesi kıyı çizgisini deniz aleyhine değiştirmesi heyelan için belirtilerden en önemlisidir. Plaj alanında bulunan kumsal üzeri heyelan sonrası heyelan malzemesi – heyelan döküntüsü ile işgal edilmiştir. Heyelan döküntüsü içinde bulunan ve kıyıya kadar inen kaya blokları kumsal üzerinde ve deniz içinde görülmektedir.

Eski heyelan döküntüsü üzerine bina ya da herhangi bir yapı konmaz. Neden konmaz zira heyelan döküntüsü sağlam bir zemin oluşturmaz. Konulacak olursa yoğun yağmur yağdığında yada yapıların olduğu binalardan zemine su sızması olduğunda yeni heyelan oluşur. Heyelan döküntüsü üzerine bina yaptığınızda o binanın ve diğer yapıların oluşturacağı ek yük yeni heyelanlara sebep olur.

Peki, bu heyelanlar neden oldu? Bunun birkaç sebebi var.

1 – Dalgaların kıyı boyunca yamacın altını oyması, yamaç eğimini artırması

2 – Kıyıyı oluşturan kayaların türü; özellikle killi kayalar su aldığında kaymaya neden olur.

3 – Yoğun yağmur yağması; alandaki ağaçların yok edilmesi

4 – Bölgede olan depremler ile heyelanların tetiklenmesi. Birçok depremde çok sayıda heyelan olduğu bilinmektedir. Örneğin 1875 Güzelyalı depreminde Güzelyalı üstündeki sırtlarda ve Karanlık liman dolayındaki tepelerde 8 noktada heyelan olmuştur. Bu heyelan malzemesi- heyelan döküntüsü Güzelyalı dolaylarına kadar inmiştir. Güzelyalı girişindeki binaların temelinde eski heyelan döküntüsü vardır. Geçen yıllarda oluşan heyelanların ana nedeni bu eski heyelan döküntüsünün sağlam bir zemin oluşturmamasıdır” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 19/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 1415 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com