Kuryeler; “Böyle bir durum olunca insan çileden çıkıyor”

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeni alınan kararın ardından Çanakkale’de Saat Kulesi’nin önünde bulunan motosikletler artık oraya park edilemeyecek. Park eden kuryelere ceza kesilecekken, kuryelere motosikletlerini park etmeleri için bir alan gösterilmedi. Karardın ardından, Çanakkale Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Zeki Demir, Bize bir alternatif sunsunlar. Çanakkale’de üç yüzün üzerinde aktif kurye var ve yarısı burada çalışıyor. Çanakkale’nin yarısı şu 500 metrekarelik alandan, yemek yiyor” diyerek o alanın dışında bir alternatif gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Konu daha önce Çanakkale Belediye Meclisi’nde gündeme gelmişti. AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Esra Yüksel, daha önce Belediye Meclisi’nde gerçekleşen bir toplantıda o alanda bulunan motorların kötü durduğunu ve bir çözüm bulunması gerektiğini belirtmişti. Konu üzerine Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan oranın etrafını kapatmak gibi farklı çözüm yollarına muhalif partilerden gelecek fikirlere açık olduğunu belirtti. Başkan Gökhan, bu sorunun çözüleceğini fakat kuryelere motosiklet park edecek bir yer göstermek gerektiğini ifade etmişti.

Kuryeler, Saat Kulesi’nin etrafına park edilen motosikletlerin tarik ekipleri tarafından fotoğraf çekildiğini ve işlem yapıldığını belirtti. Kendilerine ayırılan alanın, hem kentliler motosiklet park ettiğin için hem yeterli olmadığı için çözüm olmadığını söylediler. Bugün o görüntü ortadan kalkacak ve oraya motosiklet park eden kuryeler ceza yiyecek. Kuryeler motosikletlerini nereye park edecekler?  Çanakkale Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Zeki Demir ile konuştuk.

“Saat Kulesi’nin etrafında günlük en az 500 m2’lik alanda 1500 paket kapasitesi var”

Başkan Zeki Demir açıklamasında,” Bu karar emniyetin almış olduğu bir karar mı Belediye’nin almış olduğu bir karar mı bunu bilmiyorum. Saat Kulesi’nin etrafında bulunan işletmelerde günlük en az 500 m2’lik alanda 1500 paket kapasitesi var. Biz buraya motorları koymayız ama yasağı uygulayanlar evine sipariş bekliyor. Biz de bu motorları buraya park edemediğimiz buradan alamadığımız için süreç uzayacak. Bugün ürünler sıcak gidebilir ama yarın hava soğuk olduğunda kimse ürünler sıcak gelmiyor, diye şikayet etmesin.

“Kendi motoru ile çalışan artık cezayı yiyecek”

Hem teslimat süremiz uzayacak, bu sorun bilirkişi kimse ona danışılabilir. İşletmenin yanına motorunu bırakan kuryeler, bunu yapamayacak. Ya bu alana koyacak ve cezasını yiyecek. Bizler kendi motorlarımızla çalışıyoruz. Herkes esnaf kurye olmaya başladı. Firma motoruyla ve kendi motoruyla çalışan kuryeler var. Kendi motoru ile çalışan artık cezayı yiyecek.

“Müşteri baskısı, işletme baskısı üzerine böyle bir durum olunca insan çileden çıkıyor”

Bizim bu işi yaptığımız için psikolojimiz yerinde değil, günün 13 saati trafikteyiz. Müşteri baskısı, işletme baskısı üzerine böyle bir durum olunca insan çileden çıkıyor. Bize alternatif sunulması gerekir. Buraya işimizin dışında keyfi motosiklet bırakan var. Bakın hemen 20 metre ileride ve Cumhuriyet Meydanı’nda park alanı var. Oraya bıraksınlar.

“Çanakkale’nin yarısı şu 500 metrekarelik alandan, yemek yiyor”

Ben Belediye’ye bir dilekçe yazacağım. Bize bir alternatif sunsunlar. Çanakkale’de üç yüzün üzerinde aktif kurye var ve yarısı burada çalışıyor. Çanakkale’nin yarısı şu 500 metrekarelik alandan, yemek yiyor. Bu siparişlerin kentlilere geç ulaşmasına sebep olacak. Biz kuryeler, arı gibiyiz ve çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker

 


Bu haber 19/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 515 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com