Erkek’ten dikkat çeken 6 soru

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Gökçeada Havalimanı’nın da bahsinin geçtiği bir önergeyle personeli olup uçuşun olmadığı havalimanlarını sordu.

Erkek’in önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Çanakkale Gökçeada, Uşak, Kocaeli Cengiz Topel ve Balıkesir Merkez havalimanları yıllardır atıl durumda kalmaya devam ediyor. 88 milyon 120 bin TL harcanarak yapılan, DHMİ Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020-2021 arasında 38 personelin görev yaptığı Gökçeada Havalimanı da sivil uçuşlarda kullanılmamaktadır. Yılın ilk çeyreğinde 83 personelin görev yaptığı, milyonlarca liralık araç ve gereçlerin bulunduğu Uşak Havalimanı hiç kullanılmadı. 1 milyon yolcu sayısını hedefleyen, proje tutarı 30 milyon TL olarak belirlenen Balıkesir Merkez Havalimanının yapımı 2019 yılında 76 milyon TL harcanarak, 2020 Şubat ayında tamamlanmıştır. Hizmete açıldığı günden itibaren hiçbir yolcuya hizmet etmemiş olmasına rağmen 51 personel çalıştırmaktadır. Tek bir uçağın dahi inmediği Balıkesir Merkez Havalimanı için DHMİ, ‘Ulaşım ve Servis Hizmeti’ alım ihalesi açmıştır 2021 yılında sadece 9 bin 252 yolcunun kullandığı ve bu yılın ilk dört ayında 89 personelin görev yaptığı Kocaeli’deki Cengiz Topel Havalimanı da yolcusu olmayan havalimanları arasındadır.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek’in soruları şunlar:

1. Bu havalimanlarında kamunun zararı ne kadardır? Zamandan, akaryakıttan ve çevreden tasarruf amacıyla çıkılan yolda bu kalemlerde ne kadar zarar edilmiştir?

2. Bahsi geçen havalimanları neden atıl durumda tutulmaktadır?

3. Adı geçen havalimanlarında güncel olarak kaç personel görev yapmaktadır?

4. Bu havalimanlarında kullanılmayı bekleyen araç ve gereçlerin sayıları kaçtır, türleri nelerdir ve güncel değerleri ne kadardır?

5. Seferlerin başlatılmasına yönelik hangi çalışmalar yapılmaktadır?

6. Yolcusu olmayan Balıkesir Merkez Havalimanı için açılan ‘ulaşım ve servis’ ihalesi hangi ihtiyaçlar doğrultusunda açılmıştır?

Haber Merkezi

 


Bu haber 19/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 214 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com