“Bu işi yapanlara hakkımı helal etmiyorum”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Ekonomide yaşanan sıkıntılar gübre ve mazota gelen zamlar hem vatandaşı hem pazar esnafı zorluyor. Pazarda bu haftada meyve sebze fiyatlarında bunlara rağmen düşüş görüldü. Alım gücü her geçen gün düşen vatandaş market yerine pazarı tercih etti. Pazarcılar pazarda daha fazla seçenek olmasından dolayı müşterilerin daha çok pazarı tercih ettiğini söylerken meyve fiyatlarında düşüş olduğunu söylediler. Pazarın çok sıcak olduğunu belirttiler ve bu konuda taleplerini belirttiler.

Cuma Pazarı’nda bu hafta meyvelerde düşüş görüldü. Pazarcılar fiyatların normal olduğunu belirtirken vatandaşların tercihi marketten yana değil pazardan yana oldu. Pazarda fiyatlar alım gücüne oranla çok uygun olmasa da, geçtiğimiz haftalara göre düşüş oldu ve zam gelmedi.

Meyve fiyatlarında düşüş görülürken, Salatanın, soğanın, elmanın, kilosu 10 lira olarak yerini aldı. Şeftali, marul ve domates 5 lira, karpuzun kilosu 3.5 lira, üzüm 20, yeşil biber 10 lira olarak satışa sunuldu.

Almancıların, Bulgarların gelmesi bize %10 etki ediyor”

Kadir Sabır, İşlerimiz cuma günleri yoğun, onun dışında normal seviyede ilerliyor. Fiyatlarımızda herhangi bir yükselme veya düşüş görülmedi. Şu an stabil gidiyor. Vatandaşlarımızın alım gücü yok ama dışarıdan Almancıların, Bulgarların gelmesi bize %10 etki ediyor. Kırık pirinç veya diğer pirince göre fiyatlar değişiklik gösterirken, ortalama fiyatlarımız 27 lira ile 30 lira arasında değişiyor. Geçtiğimiz sene işler daha iyiydi, bizim kar oranlarımız çok düştü. Bazı ürünlerde poşeti falan hesaplarsanız bize 2 lira para kalmıyor. 40 gram ürün fazla kaçırırsak biz zarar ediyoruz.

ilimizin pazarı en kötü pazar oldu”

Bizim pazarımız Türkiye’de emsali olmayan bir pazar, bunu buradan başkana duyuruyorum. Çanakkale ilçelerinin pazarları en süper pazar olurken, ilimizin pazarı en kötü pazar oldu. Şu güneş bizim beynimizin içini yakıyor.

Belediye gerekeni yapmazsa, bizim burada uzun ömrümüz, kısa olur”

Bu sebepten dolayı bu işi yapanlara hakkımı helal etmiyorum. Gelsinler burada bir dursunlar, görelim onları. Bize bu pazarı layık görmüşler, böyle bir pazar yeri Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Şu insanlara ve bizlere yazık. Buraya binlerce insan geliyor. Bu panelden işleyen sıcak içimize işliyor. Belediye’nin derhal sıcaklık geçirmeyen, panellerden yapması gerekir. Belediye gerekeni yapmazsa, bizim burada uzun ömrümüz, kısa olur.

Pazarda meyve fiyatlarında düşüş var”

Cemal Gündoğan,” Pazarda meyve fiyatlarında düşüş var, üzüm daha çok düşmeye başladı. Şeftali yoğunluktan dolayı düşük ve yükseleceğini sanmıyorum. Bu hafta salçalık haftası insanlar domates ve kapya biberini alıyorlar. Salçalık domatesin kilosu 5 liradan gidiyor. Kapya biberin kilosunu 8 liradan veriyoruz. Geçen sene biber 4 liraydı bu sene 8- 9 lira arasında değişiyor. Bu sene pazarda tek iyi olan kapya biber diyebilirim.

İnsanlar marketlerde fiyatlar yüksek olunca pazarı tercih ediyorlar”

Meyve olarak biz şeftaliyi 10 liraya satarken bu hafta 5 liraya satıyoruz. İnsanlar marketlerde fiyatlar yüksek olunca pazarı tercih ediyorlar. Pazarda çeşitlilik daha fazla ve farklı fiyatlarda domatesler var. Markette tek kalem ürün var ve 8-9 lira diyorlar, müşteri pazardan 5 liraya alıyor. Hem müşteri için bu fiyatlar daha iyi diyebilirim. Biga pazarı, Ezine pazarına göre bizim pazarımız daha eski bir yapım diyebiliriz. Bunun düzeltilmesini bekleriz, maliyeti yüksek olabilir ama pazar alanı düzeltilmeli.

Tunahan Ünsal – Cihan Peker


Bu haber 19/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 627 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com