“Tarım Müdürlüğü’nü göreve davet ediyoruz”

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çiftçiler ağır girdi maliyetleriyle ve mazota sürekli olarak gelen zamla beraber üretmekte zorlanıyorlar. Eskiden kendi kendine yetebilen bir ülke olan Türkiye’de illerde ve ilçelerde üretim maliyetlerinin artmasıyla beraber üretim azalıyor.

Lapseki’de şeftali üreticisinin problemleri devam ediyor. CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, üreticileri, toptancıları, nakliyecileri ve soğuk depo işletmecilerini ziyaret etti.

iç piyasada tüketim yeterli değil”

Çanakkale’mizin şeftali üretimiyle ülkeye adını duyuran Lapsekili üreticiler gerçekten zorda diye belirten Başkan Ural sözlerinin devamında, “İl Yöneticilerimiz, İlçe Yöneticilerimiz ve Belediye Başkanlarımızla birlikte üreticileri, Toptancıları, nakliyecileri ve Soğuk Depo işletmecilerini ziyaret edip Şeftalide yaşanan sorunları yerinde inceledik. Bu yıl değil maliyetleri karşılamak, ilaç borçlarını ödeyemeyeceklerini söylediler… Şu an ihracat ’ta sorun yaşanıyor, iç piyasada tüketim yeterli değil, nakliyeler pahalı, halkın satın alma gücü kısıtlı.

İl ve İlçe Tarım Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz”

İhracat kalitesinde Şeftali, kasa ve ambalaj maliyeti karşılanamadığı için dökme kasalarla meyve suyu fabrikalarına kg fiyatı; 2.00 TL’den veriliyor, acı olan tarafı ise, dökme kasa sırası var herkes bulamıyor ve malını veren ödemesini ne zaman alacak bilmiyor. İl ve İlçe Tarım Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz, gidin görün ve Şeftali üreticisinin derdine bir çözüm bulun…

Hiçbir şey yapamıyorsanız bile mağduriyet yaşayan üreticinin derdini dinleyin. Sosyal devlet, üretin diyen devlet zorda kalan üreticisine derman olan devlettir. Sizin derman olmaya zaten niyetiniz yok, şayet olsaydı bizi dinler, mazotu, gübreyi ve sulama elektriğini vergisiz verip çözüm üretebilirdiniz… Bilmelisiniz ki; Üreticimiz bunun çözümünü kökten çözmeye kararlı, yeter ki halkın isteği olan seçimi bir an önce yapın… Halkımız kararını vermiş, iktidarı sandığa gömecek haberiniz ola” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 18/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 286 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com