Başarı basamakları hızla çıkılıyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Konya’da gerçekleşen ve 56 ülkeden 4 binin üzerinde sporcunun katıldığı, 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda, Çanakkale’nin yakından tanıdığı, sevdiği bir isim olan Antrenör Ayşegül Ay’da görev aldı. Organizasyonda, 8 sporcumuz 13 madalya alırken, Türkiye adından çokça söz ettirdi. Çanakkale’ye geri dönen antrenör Ayşegül Ay ile röportaj gerçekleştirdik. Ay, hem organizasyon ile hem cimnastik sporu ile hem de Çanakkale’deki spora bakışı gazetemize değerlendirdi.

Çanakkale Belediyespor antrenörü ve aynı zamanda Türkiye Aerobik, Jimnastik Antrenör Sorumlusu Ayşegül Ay, Konya’da gerçekleşen İslami Dayanışma Oyunları’nın sona ermesinin ardından Çanakkale’ye döndü. Hem ulusal hem de yerel sporu, cimnastik branşını Ay, gazetemize değerlendirdi.

“Bir teklif geldi ve 18 yaşında antrenörlüğe başladım”

Ben çok küçük yaşlarda Cimnastik sporu ile başladım. Ailemin tayini sebebiyle Mersinden Çanakkale’ye geldik. Daha sonra bu spora yönlendirildim. Ben 54 kere atletizm alanında milli oldum.  Üniversite hayatımda, ilk sevdam Cimnastiğe dönüş oldu. Bursa Uludağ Üniversitesi’nde, beden eğitimi bölümünde okurken bir okul gösterisinde, Bursa İl Spor Müdürlüğü’nün antrenörü tarafından davet edildim. Bir teklif geldi ve 18 yaşında antrenörlüğe başladım. Okulun içinde öğrenemediğiniz çok şeyi alanda öğreniyorsunuz. Her alanda bulundum. Çok heveslendiğim bir hareket vardı o hareketi tutabilmek için 2 sene bekletildim.  Daha sonra yarışmacı sporcu yetiştirmek için bana bir grup verildi. Oradan yola çıkarak Demirdöküm spor kulübü yıldızlar branşında Türkiye Şampiyonu yaptık.

“1995 yılında Çanakkale’de ilk yaz sporunu açtım”

Çanakkale’ye döndüm burada yaz spor okulu açmama İl Spor Müdürlüğü izin verdi. 1995 yılında Çanakkale’de ilk yaz sporunu açtım. 2012 yılında o zaman ki başkan İsmet Güneşhan’ın sayesinde, Belediyespor ile anlaşma yaptık. 2018 yılından sonra milli takım sorumlusu olarak teknik kurulda görev yapmaktayım. Milli takımı uluslararası alanda temsil edecek olan sporcuları seçiyorum. Takip ve derecelerini raporlandırarak tavsiyesini sunuyorum. Sporcuları denetlemeye gidiyorum.

Sporcuların antremanlarını takip ediyorum. Sporcuların sakatlık dönemlerinde fizyoterapist ihtiyacını karşılayabilmesi için yardımcı oluyorum. Çok sporcu yetiştirdim ve bazıları antrenör oldu.  Çanakkale jimnastiğe yatkın ve çok meraklı bir il diyebilirim. Yazın bu işlerde biraz geri kalıyoruz.

“Çanakkale Türkiye çapında ön plana çıkıyor”

Çanakkale Türkiye çapında ön plana çıkıyor. Manisa’dan sonra 2.olarak Çanakkale’yi sayabilirim. Cimnastik oyun gibi gelebilir ama çok disiplin gerektirir. Denge kuvvet ve esnekliği gerektirir. Federasyonun verdiği destek sayesinde, jimnastik branşında çok başarılı oluyoruz. Sporcumuza psikolog gerekiyorsa spor psikoloğu her anlamda destek sağlamaya çalışıyoruz.

“Emeğini bu ülkede versin”

Atletizm branşı üzerinden gidersek dışarıdan gelen sporcular, Türk sporuna katkı olarak yararlı oluyor. Bunları yadırgamamak lazım bu tüm dünyada oluyor. O ülkenin sporuna katkı verecekse neden olmasın? Karşı olduğumuz konu, o sporcu bu ülkede antrenmanını ve sporunu yapsın. Emeğini bu ülkede versin. Dışarıdan aldığımız sporcu sadece, T.C. vatandaşlığı yazdık sen istediğin bölgede sporunu sürdür, anlamındaysa bu can sıkıcı olur. Ülkemizde o sporcunu başında gelen antrenör ve teknik kadrosunun ülkemize yararı çok yüksektir.

“Genç nüfusumuz çok fazla ama spor yapan nüfusumuz az diyebilirim”

Bizim başarı oranımız çok düşük değil biz kalabalık bir ülkeyiz. Bana göre genç nüfusumuz çok fazla ama spor yapan nüfusumuz az diyebilirim.  Bizim çok kaliteli antrenörlerimiz var. Bu anlamda önce sporcuyu değil maddi ve manevi olarak antrenörleri desteklememiz gerekiyor. Antrenörlerin yapabileceklerini kabullenerek daha iyisini nasıl yapabileceğini geliştirmesi gerekir. Cimnastik Federasyonu olarak antrenörlere gelişim seminerleri yapılır. Yıl sonunda bu çalışmaları vize seminerine taşırız ve vize seminerine gelmeyen antrenörü o sene yarışmalara kabul etmeyiz. Emek vermesini istiyoruz. Sporcuyu kabullenip, antrenörün kendisini geliştirmesi gerekiyor. Antrenörlük sürekli video izleyerek, YouTube’dan koreografi izleyerek değil kendi yaratıcılıklarını kullanması gerekir. Biz biraz kolaya kaçan antrenörlerle karşılaşabiliyoruz, bu konuda çok rahat davranmamaları gerekir.

“Dünya literatüründe en yüksek puanları aldık”

İslam oyunlarının bu sene 5.’si yapıldı. Daha önce yapılan yarışmalarda ülke olarak 2. olduk ve en büyük başarımızdı. Takım olarak cimnastikte birinciyiz. Nasıl olsa ülkemizdeydik diye düşünülmesi beni rahatsız eder. Dünya literatüründe en yüksek puanları aldık. Bu bizim kalitemizi gösterir. Hem Artistik Cimnastik hem Aerobik Cimnastik’te böyle bir başarı elde etmemiz tesadüf değildir.

“ Bizim 8 sporcumuz 13 madalya aldı”

Diğer branşlarımızda durum iyi gidiyor. 18 Ağustos’ta yarışmalar sona erecek. Bizim yarışmalarımız sona erdi biz 13 madalya aldık. Bizim 8 sporcumuz 13 madalya aldı. Balkan Şampiyonası’na ön hazırlık oldu.  Umarım İslam oyunlarında gösterdiğimiz başarıyı göstereceğiz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 17/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 603 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com