Yaşlı dostu kent çalışmaları sürüyor

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu koordinatörlüğünde yürütülen 2020-1-TR01-KA204-092414 numaralı “Aktif Yaş Alan Avrupalı Emektarlar (AGES)’’ Erasmus+ projesi kapsamında ikinci Kısa Süreli Eğitim Öğretim Etkinlikleri toplantısı 5-8 Temmuz tarihleri arasında İspanya’nın Gijon şehrinde gerçekleştirildi.

İspanya –Gijon’da Magenta Eğitim ve Danışmanlık ile ortaklaşa yapılan ve Çanakkale Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden katılımcıların da içinde bulunduğu grupla gerçekleştirilen çalışmada “Asturias’ı Güvenli, Saygılı ve Hala Aktif Bir Yaşam Merkezi Olarak Tanımak Gijon – İSPANYA” teması işlendi.

Bu kapsamda ilk olarak Aviles kentinde yürütülen ve amacı 15-18 yaş arası genç gönüllülerin yeni teknolojileri kullanmada zorluk çeken yaşlılara temel bilgisayar, teknoloji ve iletişim becerilerini öğrettikleri “Gençlerle Bağlantı” projesi yerinde izleme fırsatı elde edildi.

Etkinlikler kapsamında bir diğer durak olan ve Fasad Vakfı tarafından yönetilen, engelli ve yaşlılar için gündüzlü bakım merkezi, diğer bir deyişle “Engelli ve Yaşlı Kreşi”, ziyaret edildi.

Etkinliğin son durağında ise amacı yalnız yaşayan Alzheimer hastalarının evlerine yerleştirilen algılayıcılarla hareketlerini takip etmek ve ihtiyaç anında acil müdahalede bulunmak olan Oviedo’daki Kızılhaç Tele Bakım Merkezi ziyaret edildi.

Bu iyi uygulama örneklerinin yerinde görülmesi ile hedeflenen Çanakkale’deki yerel yönetimlerde Aktif Yaş Alma ve Yaşlı Dostu Kent farkındalığı oluşturmak ve Çanakkale genelinde Yaşlı Dostu uygulamaların sayısını arttırmaktır.

Haber Merkezi


Bu haber 16/08/2022, Salı günü yayınlandı, 210 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com