Tek umut palamut

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pazarda balık fiyatları düşmek bilmiyor. Sürekli artan girdi maliyetleri, mazot fiyatı balıklara yansımaya devam ediyor. Vatandaşların alım gücü düşerken balıkçılar geçtiğimiz sene fiyatların daha düşük olduğunu ve daha fazla kar ettiklerini belirttiler. Balıkçı Sami Karayel, Sardalya balığının 100 lirada daha düşük fiyatlara düşmediğini belirtirken, 10 gün sonra pazarda palamut yerini alır dedi.

Pazarda balık fiyatları düşmezken vatandaşlar balık alamadıklarından dert yandı.

Karides, mercan balığı, karagöz 50 liradan satışa sunulurken, kırlangıç, istavrit, kalamar balığı 100 liradan raflarda yerini aldı. Çupra 120 lira ile en yüksek satış rakamına sahip balıklardan olurken, kupanın kilosu palamudun tanesi 40 lira olarak satışa sunuldu.

Sardalyanın kilosu 100 liradan düşük fiyata satılmıyor”

Balıkçı Karayel açıklamasının devamında,”

Balık fiyatlarında gözle görülür bir artış var. Sardalyanın kilosu 100 liradan düşük fiyata satılmıyor. Saroz Sardalya balığının kilosu 50 lira bu balıklar agdan sirkilen, tek tek kafaları kopan balıklar bu sebepten fiyatı biraz daha düşük. Sardalyanın kasasını 1500 lira 1900 lira civarında alıyoruz. Geçtiğimiz yıl 100 liraya alıyorduk. Temizlenmemiş sardalya 100 liranın üstünde satılıyor. Sezon açıldığı zaman gırgırlar serbest olacak, balık fiyatlarında düşüşler olacağını düşünüyoruz.

Bütün tezgahlarda sadece palamut olur”

Karadeniz bölgesinde et yığını var şeklinde duyumlar alıyoruz. Palamut sezonunda bu çeşitleri tezgahta göremezsiniz. Bütün tezgahlarda sadece palamut olur. Palamut balığı tane hesabı satılıyor. Satışı kolay balık ve kar oranını arttırıyor. Geçtiğimiz sene işler daha iyiydi. Her sene balıkçılıkta düşüş oluyor. Geçen sene biz Sardalyanın kasasının 100 liraya alıyorduk bu sene kilosunu 100 liraya alıyoruz. Mazottan dolayı fiyatlar yükseliyor.

Bir tekne denize açılırken 10 bin lira mazot parası harcıyor”

Bir tekne denize açılırken 10 bin lira mazot parası harcıyor. Balık tutmanın garantisi yok tutamadığı zaman içeriye giriyor ve zarar ediyor. Çanakkale’de 15-20 tane tekne varsa bu teknelerin 3 tanesi çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 16/08/2022, Salı günü yayınlandı, 422 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com