Öğrenciler nasıl gelip-gidecek?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Üniversite tercih sonuçları açıklandı ve birçok genç gidecekleri, yaşayacakları şehirleri belirledi. Çanakkale’ye de çok sayıda öğrenci Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde okumak için gelecek olurken, otobüs bilet fiyatları ise maksimuma ulaştı. Birbirinden farklı bölgelerden Çanakkale’ye gelecek ve gidecek öğrenciler, kayıt öncesi kara kara düşünür oldu.

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, önümüzdeki günlerde Çanakkale’de özellikle kiraların ne düzeyde artacağı merak konusu oldu. Öğrenciler için Çanakkale’de konut sıkıntısı başlarken, yurtların kapasitelerinde ise bir artış yaşanmadı.

Öte yandan akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanma, giderlerin artması ve yüksek maliyetler noktasında otobüs ile ulaşım fiyatları maksimuma dayandı. Çanakkale’de Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz’e gidip, gelecek öğrenciler için fiyat araştırması yaptık.

Çanakkale’den Marmara Bölgesine gidip, gelecek bir öğrenci İstanbul için 280 TL, Balıkesir için 190 TL, Bursa için 200 TL, Kocaeli için 350 TL’yi gözden çıkarmak zorunda.

Karadeniz’e üniversite okumaya Çanakkale’den gidecek olan ya da Karadeniz’den Çanakkale’ye gelecek olan bir öğrenci ise Trabzon’a gitmek için 620 TL, Samsun’a gitmek için ise 550 TL’yi bilet ücreti olarak ödeyecek.

Antalya Akdeniz Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi gibi köklü kurumları bulunan Akdeniz bölgesine ulaşmak isteyen bir öğrenci ise Antalya’ya gitmek için 470 TL ödeyecek.

Öte yandan Doğu bölgelerinde okuyacak ya da Doğu bölgelerinden ÇOMÜ’ye gelecek öğrenciler için ise ulaşım tam anlamıyla kabus. Çanakkale-Erzurum arası otobüs bilet fiyatları 590 TL. Çanakkale-Sivas bilet fiyatları ise 650 TL.

Tunahan Ünsal


Bu haber 16/08/2022, Salı günü yayınlandı, 400 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com