Kız Çocuğu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

77 yıl olmuş Hiroşima’ya Amerika’nın atom bombası atmasının üzerinden geçen zaman. Uzak doğuyu işgal etmek isteyen emperyalist Japonyayı savaşta yok etmek için  Nagazaki’ye  tekrar atom bombası atılmış. 400.000’e yakın insan radyasyon etkisi ile anında ölmüşler ve sakat kalmışlar. Bizler büyürken bu katliam unutulmuş bir masal gibi anlatılıyordu birkaç satırla tarih kitaplarında. Amerika kendisinden yana olmak zorunda kalan devletlere bu katliamı unutturmak için elinden geleni yapmıştı. Sonra büyürken Zülfü Livaneli’nin hafızama kazınan bestesinde Nazım Hikmet’in ölümsüz şiiri  “Kız çocuğu” karşıma çıktı. Önce müzik beni ele geçirdi sonra şiirin insanın içini oyan kelimeleri. “Saçlarım tutuştu önce gözlerim yandı kavruldu kapıları çalan benim büyümez ölü çocuklar” Bu insanlık suçunu daha sert eleştiren başka bir bir edebi eser var mı?

Yıllar sonra aynı nükleer felaketin etkilerini biz de ülkemizde duyduk. Kimse bize atom bombası atmadı ama Sovyetler birliğinde bir nükleer enerji santrali patlamıştı. Emperyal güç önce kazayı saklamış sonra ortaya çıkınca önemsiz bir kaza haberini yaymıştı.  Sanki nükleer kazayı bizim hükümetimiz yapmış da örtbas etmek istiyor gibi bu radyasyon etkisi bize bir şey yapmaz tarımsal ürünleri gönül rahatlığıyla tüketin endişe etmeyin haberleri ile rahatlatıldık. Üzerimizden radyasyon bulutu geçti gitti. Yıllar sonra deniliyor ki ülkedeki kanser vakalarında belirgin artışın ilk sebebi Çernobil nükleer santrali kazasıdır.

Çernobil nerede? Ukrayna devletinin sınırları içinde bir yer. Ukrayna şimdi bağımsızlık mücadelesi veriyor. Tüm dünyayı nükleer savaşla tehdit eden Rusya, eski sömürgesini işgal etme peşinde. Rusya şimdilik durduruldu. Ama işgal ettiği yerleri geri vermeyi hiç düşünmüyor. Ülkelerin hiç durmadan değişen sınırları ne kadar çok can alıyor. Bize göre eskiden Ukrayna diye bir devlet yoktu. Orası Rusyaydı aynı dili konuşuyorlar ve Rus askerlerinin Dünya’nın diğer devletlerini ele geçirdiği ikinci Dünya Savaşı sonrası zamanlarda en fanatik rus askerleri belki de Ukraynalı askerlerdi.

Yazının Devamı Yarın…

 


Bu haber 16/08/2022, Salı günü yayınlandı, 236 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com