Çanakkale ilk tercih mi?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı ve Çanakkale yine tercih edilen bir şehir olarak üst sıralarda yerini aldı. Öncelikle büyükşehirleri tercih eden öğrenciler, büyükşehirleri tutturamadıklarında rotayı Çanakkale’ye çeviriyorlar. Sakin, güvenli, huzur şehir özellikleri ile öne çıkan Çanakkale için öğrenciler “Tam bir öğrenci şehri” değerlendirmesinde bulundular. Şehir içi ulaşımı sorunlu bulan gençler, geldikleri şehirden ziyade Çanakkale’de rahat olduklarını belirttiler.

Çanakkale’ye yeni gelecek ve 1 senesini Çanakkale’de geçiren öğrenciler ile röportaj gerçekleştirdik. Röportajlarda ise öğrencilerin Çanakkale’ye severek yerleştikleri ve Çanakkale’yi rahat, huzurlu buldukları dile getirildi. Kiraların yüksek oluşu ve şehir içi ulaşım öğrencilerin olumsuz olarak saydığı maddeler olurken, gençler “Çanakkale’de mutluyuz” ifadelerini kullandılar.

“Şehir tam bir öğrenci şehri”

Şevval Tuncel; “Tercih yapmadan önce Çanakkale’ye geldim. Çanakkale’yi gezdim, gördüm ve fikir sahibi oldum. Çanakkale’de bence ulaşım biraz sorunlu ve pahalı. Otobüsler anlamında ulaşımda sorun yaşıyoruz. Şehir tam bir öğrenci şehri. Öğrencilere hitap eden, rahat, yaşanabilir bir şehir olduğunu düşünüyorum. Benim fakültem ile arkadaşlarımın evleri uzak olduğundan ilk sene yurtta kalacağım ve sonrasında, eve çıkarım diye düşünüyorum.

Şehirlerarası ulaşımda otobüs biletlerinin bu kadar pahalı olması Çanakkale’ye geliş ve gidişlerde öğrencileri çok zorlayacak. Ben Bursa’ya çok gidip gelmesi gereken bir öğrenciyim ve bütçemin büyük çoğunluğunu ulaşıma ayıracağım.

Ben Diş Hekimliği Fakültesi istedim ve Çanakkale’yi araştırdım ve bana uygun olacak bir şehir seçtiğimi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale beklentilerimize karşılık veriyor”

Batuhan Alkan; “Çanakkale’yi bilinçli olarak tercih ettim. Çanakkale’de okumak istedim. Çanakkale beklentilerimize karşılık veriyor ayrıca küçük bir şehir olmasının yanında hareketli bir şehir. Öğrencilere rahatlığı ve huzuru sağlayan bir şehir olduğunu düşünüyorum.

Çanakkale’de benim yaşadığım en büyük sorun kent içi ulaşım ve yüksek kira ücretleri. Şehirlerarası ulaşımda da bilet fiyatları bir hayli artış gösterdi. Memleketten, okuduğumuz şehre gelirken 2 defa düşünüyoruz ancak ben bu sorunu otostop ile yolculuk yaparak çözmeye çalışıyorum” açıklamasında bulundu.

“İç açıcı bir şehir”

Sude Bilgiç, “Çanakkale’ye Bandırma’dan geldim. İlk önce büyükşehirleri tercih ettim sonrasında Çanakkale’yi yazmıştım. Çanakkale’yi tutturdum ve gelmeden önce baktım, gördüm.

Çanakkale öğrenciler için çok güzel bir şehir. Denize çok yakın ve manzaranın tam ortasında. İç açıcı bir şehir ve orta dereceli büyüklüğe sahip. Ne İstanbul kadar büyük ne de kasaba kadar küçük bir şehir. Öğrenciler için biraz pahalı olduğunu söyleyebilirim ama festivaller ve etkinlikler ile birlikte eğlenceli şehir diye düşünüyorum” dedi.

“Çanakkale’yi çok seviyorum”

Deniz Gökçe Karakaş; “Ben Çanakkale’yi çok seviyorum. Daha önce çok kez geldim ve gördüm. Sıcakkanlı insanların yaşadığı ve rahat bir şehir burası. Memleketim Bursa ama biz memleketimizde burada yaşadığımız gibi huzurlu yaşayamıyoruz.

Olumsuz yönleri ise her yer çok hızlı bir şekilde kapanıyor. Saat 22.00 olduğunda sanki hayat bitiyor ve dükkanlar kapanmaya başlıyor. Ulaşım yönünden bakacak olursak, akşam saat 22.00’den sonra yine ulaşımda aksamalar ve zaman aralıklarının açıldığını görüyoruz. Bunca öğrencinin yaşadığı bir şehirde, ulaşımın geç saatlere kadar sürmesi ve daha planlı olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 16/08/2022, Salı günü yayınlandı, 2301 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com