Kalede Yaşam Mücadelesi!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de yaşamak ekonomik olarak her geçen gün zorlaşıyor. İşsizliğin olduğu ve belirli işlerin dışında gençlerin iş bulamadığı kente, emekli kenti tabiri ile bakmak haksızlık olur. Gıda fiyatlarına sürekli olarak gelen zamla beraber dışarıda yemek yiyebilmek veya sosyal hayata katılabilmek memlekette olduğu gibi Çanakkale’de her geçen gün zorlaşıyor.

Ben Çanakkale’de yıllarca öğrenci olmuş ve şimdilerde çalışan biri olarak fiyatını sormadan bir yere oturmamam gerektiğini bugünlerde kavradım. Gelelim kentin ekonomik sorunlarının dışında konut sorununa!

Şehirde ev bulamayan vatandaş ve öğrenci sayısı her gün artıyor. Öğrenciler çok kalabalık olarak belirlenen bu yüksek fiyatları karşılayabilir diye emlakçılar öğrencileri fırsat olarak görüyor. Öğrencileri fırsat olarak gören tek yer emlakçılar değil tabi.

Vatandaşların gözünden bakarsak ev fiyatlarının bu derece yükselmesine öğrenciler sebep oluyor. Hem vatandaş hem öğrenci değil suçlu olan.

Çanakkale’de son yıllarda ev yapılmıyor yeni yapılan binalara henüz iskan verilmedi. Yeni yapılan binaların ısınma sorunu var.

Kentte merkezi bir konumda ev bulmak, bir gazetede bulmaca çözmekten daha zor diyebilirim. Bugünlerde bu sorun arada bir gündemde kalıyor.

2 ay sonra 10 bin tane öğrenci geldiği zaman bu öğrenciler nerede kalacak?

Belediye’nin yapımı zar zor biten yurdunun konuk evi olarak kullanılacağını öğrendik. Konuk evi elbette buraya hastası için gelip, Belediye’den yer talep eden insanlar için gerekli.

Yurt konusunda hem merkezi hem Belediye’yi düşünmemiz gerektiğini söyleyenler var. Annesi babası asgari ücret ile mücadele ile çocuğunu okula gönderirken bu çocukların nerede kalacak? Bu kira paralarını nasıl ödeyecek diye soran yok.

Hatta bazı emlakçılar bu fiyatların gayet normal olduğunu dile getiriyor. Çanakkale’ye gelen öğrenciler dert ve tasa ile ev bulma kaygısı ile boğuşacaksınız. Buralarda kalacak yer ayarlamak için gezerken bence şu pankart ile gelin, çünkü sesinizi duymayacaklar.

Sesimizi duyan yok mu?

 


Bu haber 14/08/2022, Pazar günü yayınlandı, 245 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com