“Memlekette çam kalmadı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkaleli bal üreticisi bal fiyatlarına yüzde yüz zam geldiğini belirtirken, özellikle son dönemlerde sahte bal satışlarının artmasından dert yandı. İnsanların maddi durumlarından dolayı sahte balları tercih etmek zorunda kaldıklarını ve emek verip arıcılık yapanların bu sebeplerden dolayı zarara uğradığını belirtti.

Bal fiyatları arıların topladığı çiçeklere, meraya ve bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Çanakkale’de Biga ve Çan bu konuda diğer ilçelerden daha önde yerini alıyor. Arıcı Halil Arslan Çam Balına gelen zammı, “Memlekette çam kalmadı. Arının yayılabileceği bir yer kalmadı. Daha önce diğer ballarla eşit satıyorduk” sözleriyle orman yangınlarından dert yandı.

Hangi mera düzgünse genelde arıyı oraya götürüyoruz”

Arıcılık yapan Arslan konuşmasının devamında,” , Ben Kepezliyim arılarımızı gezdiriyoruz. Çiçek balı için bu sene Karnıbel’e Çam balı için Kumköy’e götürdük. Mevsimine göre arılarımızı devamlı olarak gezdiriyoruz. Gezginci arıcılık yapıyoruz ve hangi mera düzgünse genelde arıyı oraya götürüyoruz. Sabit bir yerimiz yok. Fiyatlarımız bala göre değişiyor.

Arının yayılabileceği bir yer kalmadı”

Çiçek balının 75 liradan satılıyor, çiçek balının kekik ve bahar çiçekleri var. Çam bal şu anda 90 liradan satılıyor. Çam balı geçen seneden kalma baldır. Yenisi henüz çıkmadı ve bir ay sonra çıkar. Çam balının pahalı olmasının sebebi var. Memlekette çam kalmadı. Arının yayılabileceği bir yer kalmadı. Daha önce diğer ballarla eşit satıyorduk. 2 senedir özellikle orman yangınları ve çamlık alanların bitmesi ile birlikte balın fiyatına zam geldi. Daha önce 100 teneke alabiliyorsak bu sene 25 teneke alabiliyoruz.

Yüzde yüz zam geldi”

Bahar balı 120 liradan satılıyor. Bahar balında Mayıs ve Haziran ayında açan bütün çiçekler var. Onun nektarisi daha güzeldir. Geçtiğimiz sene 40 liradan başlayan fiyatlar vardı ve yüzde yüz zam geldi. Bu ürünler benim ürettiğim ürünler ama bazen Çanakkale Arıcılar Birliği’ne ve başka firmalara toptan veriyoruz. Arıcılık bir ekip işidir ve yalnız olmaz.

Bizim talebimiz sahte bal satışlarının engellenmesidir”

Çanakkale’de arıcılık Biga ve Çan’da daha fazla yapılıyor. Bizim talebimiz sahte bal satışlarının engellenmesidir. Sahte bal satışının önüne geçilmiyor. İnsanların maddi durumu sıkıntılı olduğu için glukoz ile yapılmış sahte balı tercih ediyorlar. Bu bizi kötü etkiliyor ve satışlarımızda düşüş var. Tasarruf devrindeyiz uygun diye onu alıyorlar. Sahte bal, bal fiyatlarına zam geldikten sonra daha fazla piyasaya çıkmaya başladı. Daha önce arılarım yandı ve Arıcılar Birliği bizlere destek oldu. Eskiden üye olma şartı aranıyordu. Şimdi şartsız yardımcı oluyorlar.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 13/08/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 1487 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com