Fiyatlar aynı satışlar düşük

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ekonomide yaşanan sıkıntılardan ve girdi maliyetlerinden, pazarda bulunan meyve, sebze fiyatları etkilenirken bu hafta fiyatlar geçtiğimiz hafta ile neredeyse aynıydı. Pazarcılar vatandaşın alım gücü olmadığından dert yanarken, meyve, sebze fiyatlarının uygun olduğunu belirttiler.

Pazarda fiyatlar uygun olsa alım gücünün olmadığını belirten vatandaşların, meyve sebzeden ziyade mağazalara gelen son zamlar ile birlikte pazarda giysi tezgahlarının önünü doldurduğu görüldü. Pazarcılar bu mazot fiyatlarına göre pazar fiyatlarının iyi olduğunu ama işlerin çok iyiye gitmediğini belirttiler.

Cuma pazarında ayakkabı satan bir pazarcı, dükkanına gelen zamlarla kira fiyatının iki katına çıktığını belirtti. Dükkanını kapatmış ve Biga’dan Çanakkale’ye ulaşım için 1200 lira ödeme yapıyormuş.

Meyve sebze fiyatları geçtiğimiz haftaya yakındı. Pazarcılar tarafından, yerelde olan meyve sebze fiyatlarının, mazot fiyatlarından dolayı daha uygun olduğu belirtildi.

Meyve sebze fiyatları ile pazarın ve ekonominin nabzını tuttuk.

Domates ve salata 7-8 liradan satılıyor

Meyve, sebze fiyatlarında muz 28 lira ile en önlerde yerini alırken, Domates ve salata 7-8 liradan satılıyor. Şeftali 10 lira, üzüm 18 lira, bir tane kavun 20 lira karşılığında pazardaki yerini aldı.

Soğan 10 lira olarak satışa sunuldu

Özellikle yemeklerde kullanılan patates ve soğan fiyatları geçtiğimiz haftalar ile aynı fiyattaydı. Patatesin kilo fiyatı 8 lira olurken soğan 10 lira olarak satışa sunuldu.

Koyun karışık peynir 110 liradan satışa sunuldu

Süt ürünleri sürekli olarak gelen zamlarla gündemde bulunan yerini korurken pazarda o tezgahlarda eskisi kadar doluluk olmadığı görüldü. Ezine peyniri 90 lira, inek peyniri 60 lira, keçi, koyun karışık peynir 110 liradan satışa sunuldu.

Gezen tavuk yumurtası 15 tanesi 30 lira

Peynir fiyatlarının yanında yumurtaya gelen zam geçtiğimiz günlerde gündem olmuştu. Pazarda gezen tavuk yumurtası tanesi iki lira olmak üzere, 15 tanesi 30 liradan satılırken, çift sarılı yumurtanın 15 tanesi 37,50 kuruştan satışa sunuldu.

Pazarcılar çift sarılı yumurtalarda yüzde 80 ihtimal çift sarı yumurta çıktığını belirtirken, gezen tavuk yumurtasının markette bulunan yumurtalardan daha sağlıklı olduğuna değindiler.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 13/08/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 293 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com