Kendisi gitti yaptıkları kaldı

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Beş yıl önce Çanakkale’ye İl Özel İdare Genel sekreteri olarak gelip göreve başlayan Abdullah Köklü, dün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevinden alınıp Bakırköy Kaymakamı olarak İstanbul’a atandı.

Köklü’nün bu tayininin ardından Özel İdare binasında ayrı ayrı grupların toplanıp birbirini tebrik ettiği öğrenildi. Bir grup Köklü’nün gidişini kutlarken, diğer gurubun da Bakırköy’e terfi ederek gittiğini kutlamasını yapmış.

Köklü, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Terzioğlu Şefkat Yuvası Vakfı’nı da geçmiş yılların tam aksine bir yönetim anlayışı ile yönetmiş, vakfı büyük zararlara uğratmıştı. Dönemin Valisi Güngör Azim Tuna ile yine dönemin Rektörü Sedat Laçiner ile vakfın kasasında bulunan 21 milyon lira için eski vakıf yönetimi ile ters düşülmüş, valinin baskısı ile yönetime o dönem vali kendi yardımcılarını getirmiş, akrabası Köksal Ustabaş’ı da vakıfta işe başlatmıştı.

Yönetim Kurulu başkanlığını yapan Abdullah Köklü, vakfa ait yurtları depreme dayanaklı değil gerekçesi ile yıktırmış, öğrencilere sahip çıkacağı yerde zorda bırakmıştı.

Abdullah Köklü’nün yönetiminde Bakanlar Kurulu kararında teknokentlerde nelerin yapılacağı yazmasına karşın Çanakkale Teknokent arazisi içerisine önce vali yardımcısı lojmanları, ardından da özel bir okula yerler verilmişti.

Bu gün teknokentin bulunduğu arazi de T.S.K’dan bu amaçla alınmıştı.  Köklü’nün yasalara ilk karşı gelişi elbette bu uygulamalar değildi. Özel İdare bütçesi ve yönetmeliklerinin bazı açık kapılarından faydalanarak, tüm ihaleleri belirli firmalara davet usulü ile vermesi ve misafirhanede olup bitenlerin üstünü örtmesi de eklenebilir.

Çok muhtarlı düğün

Nevşehir Valiliği görevini beklerken, Bakırköy kaymakamlığına tayin edilen Abdullah Köklü için ilk akla gelen ve günlerce konuşulan sünnet düğünü töreniydi. Bilindiği gibi Köklü, görev yaptığı daireden birçok çalışanına davetiye vermezken, 552 köy muhtarını düğüne davet etmişti. İktidar ve muhalefet temsilcilerinin de katıldıkları düğünde takılan takılar günlerce Çanakkale’de konuşuldu. (Madde 10 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/3 md.)Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.)(1)

Yerine kim geliyor?

Öğrenildiğine göre Abdullah Köklü’nün yerine bir iki haftaya kadar yeni bir ismin getirileceği. Şimdilik kamuoyunda farklı isimler dile getirilse de kararı teşkilatlardan gelen isteğe göre belirleneceği öğrenildi. Bu arada Vali İlhami Aktaş’ın da görüşlerinin alınacağı öğrenildi. Köklü’nün tetikçisi olarak görev yapan yardımcısı Celil Sezgin’in yetkilerinin devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Özel idare binasında dillere pelesenk olarak dolaşan “çaycı-demirci- sezgin aşkı bitti” sözünü ise çalışanlar parola olarak birbirlerine gönderme yaptığı öğrenildi.

Güngör Yıldız


Bu haber 12/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 1112 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com