“İyiliği örgütlemek lazım”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu sene 59.’su düzenlenen Uluslararası Troia Festivali’nin resmi açılış töreni, Troia antik kentinde gerçekleştirildi. Festivalin simgelerinden biri olan Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü’ü ise bu yıl, Çanakkale- Tübingen Troia Vakfı’na verildi. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılış töreninde, konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Sanata değer verdiğimiz için Çanakkaleliyiz. Çanakkaleli olduğumuz için, sanata değer veririz. Sözün özü, aslında hepimiz troialıyız, sizce de öyle değil mi?” ifadelerini kullandı.

Troia Antik Kenti’nde düzenlenen açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Avustralya Konsolosu Lucas Robson, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, Çanakkale Baro Başkanı Avukat Soner Aydın, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İyi Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Enver Sadık Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Turan Ünüvar ve M. İrfan Mutluay, Belediye Meclis Üyeleri, Kardeş Kentler heyetleri ve çok sayıda kentli katıldı. Açılış töreninde ilk olarak söz alan Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troia Antik Kenti’nin tarihi ve kazı çalışmaları hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulundu.

Açılış töreninde konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kardeş kentlerimizden gelen misafirlerimiz; Almanya Osnabrücklüler, İtalya Pomezia’lılar, Macaristan Tapolcalılar festivalimize hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Bugün Komrat Belediye Başkanı ile kardeş kent protokolünü imzaladığımız yeni kardeşlerimiz Gagavuzlar aramızda, hoş geldiniz. 59 yıldır festival gelişini, afişlerle duyurdu. Afişleri süsleyen figürler; bazen atlar bazen kuşlar oldu. Ama değişmez tek vurgumuz, tek derdimiz daima barış ve özgürlük oldu. Bu seneyse sloganımız “sanat, uygarlığın imzasıdır”. Çünkü tüm gücümüzle haykırarak diyoruz ki; yaşasın sanat, yaşasın sanatçılar

Ama pandemi sürecinde “sözde sanatçılar” siyasetten çokça nasiplendi. Onun için muktedirlerin sanatçıları değil, halkın sanatçıları var olsun, sanat daim olsun diyoruz. Sanata değer verdiğimiz için Çanakkaleliyiz. Çanakkaleli olduğumuz için, sanata değer veririz. Aslında hepimiz troialıyız, sizce de öyle değil mi? Öfkeye karşı, kötülüğe karşı, iyiliği örgütlemek lazım” dedi.

Başkan Gökhan konuşmasının ardında 59. Uluslararası Troia Festivali için düzenlenen afiş yarışmasında birincilik ödülünü alan Elif Berfu Genç ve yarışmada mansiyon ödüllerine layık görülen Şeyma Altın ve Seyit Harun Ergün’e ödüllerini takdim etti.

Başkan Gökhan ardından bu yıl Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülünü alan Çanakkale- Tübingen Troia Vakfı adına ödülü Vakıf Başkanı Enver Sadık Yılmaz’a verdi.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 11/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 563 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com