İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) Irısh Republican Army -3

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İkiye bölünen toplumları bilirsiniz, hem de maalesef kendi ülkemizden. İkiye bölünen İrlanda’da insanlar birbirlerine görüş ve mezheplerinden ötürü iş vermemeye başlamışlardı. O sıralarda ise IRA bir siyasi parti kurarak halkı etkisi haline alma çabasındaydı.1960’lı yıllara geldiğimizde mezhepler arası savaş şiddetini arttırmıştı. Bunun üzerine 1969 tarihinde İngiliz ordusu adaya yıllar sonra tekrar çıkarma yaptı.1972 senesinde Kuzey İrlanda’da 21.000 İngiliz askeri bulunuyordu. Bunca baskıya rağmen 30 ocak 1972’de eylem yapan bir grup İrlandalıya ateş açılması üzerine halk tekrardan IRA safına geçti ve bu ölümler örgütün ekmeğine yağ sürdü. Bu,tarihte meşhur ‘kanlı pazar’ olarak bilinen ve 13 ölümün yaşandığı olaydan sonra Belfast bölgesinde IRA saldırıları hız kazandı.20 ayrı bombalı saldırı sonucu 9 kişi öldü 120 kişi yaralandı.

Bu rüzgarı sırtına alan örgüt, İngiltere’deki ilk eylemini 27 Ağustos 1979’da Kraliçe 2. Elizabeth’in amcasının da içinde olduğu ve birçok önemli gazeteci, yazar barındıran bir tekneyi batırarak 100 kişinin ölümüne sebep oldu.80’li yıllarda örgütün siyasi partisi Sinn Fein ve genel başkanı Gerry Adams üzerinde sansürler başlar, sonraki yıllarda siyasi görüşmeler olur ama hiçbir zaman savaş bitmez. Örgütün sözcülerine göre Kuzey İrlanda bağımsız bir ada olana dek bu savaş bitmeyecek.

İnsanoğlu savaştan kaçınmalı, barışı sevmeli. Savunma yapıyoruz diyen ama saldırıda bulunan bütün örgüt ve ülkeler yalancıdır, inanmamalıyız. Gül uzatmalı ve bunu yaparken de mutlu olmalıyız.

Barış, sevgi ve huzur dolu sabahlara uyanacağımız günlere.

 


Bu haber 11/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 850 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com