Çanakkale Gagavuzya’ya Yaklaştı

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Moldova içerisinde, nüfusunun tamamı Ortodoks Hristiyan Türklerden oluşan ve Türkçe konuşan Gagavuzya Özer Bölgesi’nin başkenti Komrat ile Çanakkale kardeş şehir oldu. Komrat Belediye Başkanı Sergey Anastasov ve Belediye Başkan Yardımcısı Georgy Sary, Uluslararası Troya Festivali’nin açılışı ve kardeş kent protokolü için Çanakkale’ye ilk defa geldiler. Gagavuz Türkleri ile ilgili Komrat Belediye Başkanı Anastasov gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Moldova içerisinde bulunan Gagavuzya Özer Bölgesi’nin başkenti olan Komrat’ın Belediye Başkanı Sergey Anastasov ve Belediye Başkan Yardımcısı Georgy Sary, hayatlarında ilk defa Çanakkale’ye geldiler. Komrat Belediyesi ile Çanakkale Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Çanakkale Gündem Gazetesi olarak bizde Gagavuz Türkleri ile ilgili özel bir röportajın altına imza attık.

“Son 200 yıla bakarsak Bulgaristan’dan Türkler geldiler”

Moldova içerisinde bulunan ve nüfusu tamamen Türklerden oluşan Gagavuzya Özer Bölge başkenti Komrat Belediye Başkanı Sergey Anastasov, “Gagavuz bölgesinde 30 bine yakın Türk yaşıyor. Son 200 yıla bakarsak Bulgaristan’dan Türkler geldiler. Onların dilleri ve bizim dillerimiz aynı aramızda bir fark yok. Tatarlar Romanya’da bulunur ve aynı dili konuşurduk.

“Gagavuzya bölgesi ve Moldova arasında çok fark yok”

Gagavuzya bölgesi ve Moldova arasında çok fark yok. Bizim şehirlerimize Türkiye’den çok yardım geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bölgemize geldi. Süleyman Demirel 4 defa geldi. Su yoktu ve Tayyip Erdoğan geldikten sonra yeni kreş, yeni hastane ve projeler oldu. 1990’lı yıllarda Sovyetler Birliği dağılınca bizde problem çıktı. Bizler her taraftan sarılıydık, Moldovalılar bize karşı çıktı. Gagavuzya bölgesinde 35 milletvekili oturuyor.  Mecliste Gagavuzya’dan  5 tane milletvekili var. Gagavuzyalıların ikinci pasaportu Bulgar pasaportudur. Bazılarında Rusya pasaportu var.

“Gagavuz dili ve Türk dili çok yakındır”

Gagavuz dili ve Türk dili çok yakındır. Türklerde at bizde beygirdir. Bazı kelimeler bizlere eskilerden kalmış Bizde bazı köyler sadece Gagavuzca biliyorlar ve hiç başka dil duymamışlar. Eski Türkler ’in dillerini konuşuyorlar.

“Her geçen gün Türkiye’yi daha çok seviyorlar”

Gagavuzya bölgesi Moldova ile ekonomik durumu aynı diyebilirim. Ama son yıllarda ekonomi düzeliyor ve yeni üretimler oluyor. Gagavuzlar Rusya’yı seviyorlar ve bazıları Rusça konuşuyorlar. Bizde usluluk olsun herhangi bir problem yok. Her geçen gün Türkiye’yi daha çok seviyorlar” dedi.

“Buraya geldik ve hiç yabancı yere gelmiş gibi hissetmedik”

Komrat Belediye Başkan Yardımcısı Georgy Sary , “Belediye Başkanı’nın birinci yardımcısıyım. Çanakkale’ye ilk defa geldim Dağları ve denizleri, insanları çok güzel ben burayı çok sevdim. Buraya geldik ve hiç yabancı yere gelmiş gibi hissetmedik. Trafik fazla yok ve güzel insanları var. Aramızda kardeş kent imzaları atıldı bizim için özel bir gündür. Türkçe bizim ana dilimizdir.  Ben ana dilimde konuşuyorum ve bütün Türk dillerinden en yakın bizim dilimizdir. Bize nüfusumuzu soruyorlar ve ben, 84 milyon diyorum.

“Türkiye yaşasın ve çok ileriye gitsin bizde onun yanında olalım”

Biz okullarda ve kreşlerde Rus dilini öğrendik. Bize Süleyman Demirel destek oldu. Yeraltından 400 metre içerisinde bize su çektiler. Bizim bölgenin suları Moldova’da birinci sırada geliyor. Bizim şehrimiz 30 senedir bu suyu içiyor. Susuz hiç kimse yaşayamaz. Recep Tayyip Erdoğan’ın gelmesinin ardından bizim stadyumumuzu bitiriyorlar. Türkiye’nin yatırımları ile çocuk merkezi, hastane yapıldı. Kardeşlerimiz yanımızda ve biz duyuyoruz. Türkiye yaşasın ve çok ileriye gitsin bizde onun yanında olalım. Bizim şehrimiz Çanakkale ile Antalya arası mesafededir. İnsanlar bizi sevgiyle karşıladılar.

Ben Gagavuzya bölgesine gelen Türk plakalı arabalar gördüm ve onlara destek oldum. Beni görüp Türkçe konuştuğumu görünce çok şaşırdılar ve mutlu oldular. Siz Gagavuzya’ya evinize geldiniz dedim. Kardeşlik böyle olur” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan ise gazetemize yapmış olduğu açıklamada, kardeş şehir protokolünün olumlu bir hamle olduğunu ve ilerleyen dönemlerde Gagavuzya bölgesi ile Çanakkale’nin daha da yakınlaşacağını belirtti.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 11/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 515 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com