Şeftali siyasiler ikiye böldü

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de şeftali üreticileri ile ilgili siyasiler birbirinden farklı açıklamalar yapıyorlar. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Marketlerde şeftali 15 TL ile 30 TL arasında, ağaçlarda kilosu 2 Lira” dedi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, “Üretici yine kahroldu, Lapseki şeftalisi yine para etmedi” dedi. Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise “Lapseki Şeftalisi, coğrafi işaret tescilli, aroması ve kalitesiyle bir marka. Çiftçimiz yine memnundu” ifadelerini kullandı.

Çanakkale’nin şeftali deposu Lapseki’de son günlerde, elde kalan şeftaliler gündeme gelirken, üreticiler ise her fırsatta, üretimin zor ve üretilen ürünün ise para etmediğini dile getiriyorlar.

“İhracat yapan şirket ise adeta hiç yok gibi”

Siyasiler ise şeftali konusu ile ilgili farklı değerlendirmelerde bulundular. İlk olarak CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Marketlerde şeftali 15 lira ile 30 lira arasında. Ağaçlarda kilosu iki liradan şeftali, beş liradan nektarı var ama ne alan tüccar, ne ihracat yapan şirket var. Rekolte bir önceki seneye oranla artış gösterirken, geçen sene toplanmadan kilosu 10 liraya müşteri bulan şeftali bu yıl 2 liraya ağaçta kalmış durumda. “Meyve artık büyük şehirlere dahi gönderilemiyor ya da gönderilse çok yüksek fiyatlarla tüketiciye satışa sunulabiliyor. İktidar herkesle kavgalı, ihracat yapan şirket ise adeta hiç yok gibi. Artık şeftali alan tüccar dahi bulamıyor üretici” ifadelerini kullandı.

“Üretici yine kahroldu”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz ise yaptığı değerlendirmede, “Üretici yine kahroldu. Çanakkale Lapseki şeftalisi para etmedi. Üretici ürününü böyle meyve suyu firmalarına veriyor. Toplayıcı maliyeti çıkmadığı için böyle topluyor. Çiftçiden 2 liraya çıkan şeftaliyi 20 liraya yiyeceğiz. Yaparsa Ak Parti yapar, yine bizi şaşırtmadı” ifadelerini kullandı.

“Çiftçimiz yine memnundu”

Geçtiğimiz gün AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim ile görüştü. Turan konuyla ilgili “Dünyadaki konjonktürel sorunlara, girdi maliyetlerindeki artışlara rağmen bölgemizde, özellikle kuru tarımda çiftçimizin yüzü büyük oranda güldü, emeğinin karşılığını aldı.

Lapseki Şeftalisi, coğrafi işaret tescilli, aroması ve kalitesiyle bir marka. Çiftçimiz yine memnundu. Ancak son dönemde eski yıllara nazaran, rekolte fazlalığı, ürün bolluğu ve maalesef bazı üreticilerimizin de ağaçlarda seyreltme yapmaması, ürünün küçük kalmasını sağladı. Ürün fazla olunca pazar bulmada zorlanıldı, fiyatlar düştü. Sadece bölgemizde değil, ülkemizin her tarafında şeftalide benzer sorunlar yaşandı. İhracat yaptığımız bazı ülkelerdeki savaşlar, enerji ve yakıt maliyetlerinin artışı, maalesef süreci daha da zorlaştırdı. Sırf Lapseki havzasından günlük 12 tır gibi büyük oranda meyve kaldırılıyor. Bu süreçte meyve kasası temininin artırılması gibi girişimlerimiz oldu, olacak. Ümit ediyorum alım, sezon boyunca durmadan devam edecek. Kuru üretim olsa askerimize, öğrencimize sezon bitene kadar ikram edeceğiz; ancak şeftalide bu imkan da yok ve raf ömrü çok kısa ne yazık ki” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 10/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 720 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com