“Ortak bir amacımız var”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Troia Festivali Halk Bahçesi’nde gerçekleşen söyleşi ile başladı. Söyleşiye Çanakkale halkı yoğun bir katılım gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Bahadır Erdem, Gazeteci Özlem Gürses’in moderatörlüğünde, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile ilgili görüşlerini paylaştılar. Erkek, söyleşide “Biz sorunları çok iyi biliyoruz. Millet İttifakı olarak ciddi çalışıyoruz. Yarın seçim olacakmış gibi hazırız” derken, Erdem ise “Bizler tabi farklı siyasi partileriz, farklı geçmişlerimiz var ve bu çok doğal. Ortak bir amacımız var ve bu amaç çok önemli” ifadelerini kullandı.

Gerçekleşen etkinlikte seçim güvenliği, hukukun üstünlüğü, ekonomik şartlar gibi konular üzerinden Çanakkale halkı ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Konuşmalar bittikten sonra kentlilere söz hakkı verildi. Söyleşiye katılan vatandaşların sorduğu sorular cevaplandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Erkek ve İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Bahadır Erdem önemli açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Erkek, “Tek adam rejimine karşı saray iktidarına karşı, çok büyük bir mücadele veriliyor. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat metni çok sağlıklı bir temel ve alt yapı oluşturdu. Önümüzdeki seçim, referandum niteliğinde bir seçimde olacak. Seçmen sandığa giderken onunda kararını verecek. Bu sistem devam mı etsin? Sistem değişsin mi? Biz çok kararlıyız bu adaletsiz sistemi mutlaka değiştireceğiz. Onun için Türkiye’nin her köşesine gidiyoruz. Bize katılın diye çağrı yapıyoruz bu bir demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet ve kardeşlik mücadelesidir.

Ucube bir sistemle karşı karşıyayız, bu sisteme başkanlık sistemi demek mümkün değildir. Amerika’da olan başkanlık sistemi gibi bir sistem değil. Bu sisteme hukukçular, monokrasi diyorlar. Bu sistemde merkez bankası, yargı, ekonomik kurumlar, ÖSYM bağımsız değil. En güvenilir kurumları dahi çürüttüler. Bunların hepsi sistem sorunudur. Türkiye bu sistemle uçuruma doğru sürükleniyor. Kararlıyız ve Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Kaynakları olan güçlü bir ülke, çok önemli bir genç nüfusu var. Çok önemli girişimcileri var. Biz sorunları çok iyi biliyoruz. Millet İttifakı olarak ciddi çalışıyoruz. Yarın seçim olacakmış gibi hazırız. İlk seçimde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Erkek, konuşmasının sonlarında, “İlk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesini yürürlüğe sokacağız, Siyasi Ahlak yasası çıkartacağız. Esnafımızın kredi faizleri silinecek ve ana paralarla ödenecek. Kaynaklarımız var ama kaynaklar vatandaştan yana değil yandaşlardan yana kullanılıyor” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem,” Bizler tabi farklı siyasi partileriz, farklı geçmişlerimiz var ve bu çok doğal. Ortak bir amacımız var ve bu amaç çok önemli. Türkiye’yi, demokrasiyi yeniden yeşertmek ve inşa etmek ve bu ortak amaçta o kadar beraberiz ki tüm farklılıklarımızı bunu gerçekleştirene kadar yan tarafa koymayı biliyoruz. Demokrasi bu ülkeye gerçek olarak ya gelecek ya gelecek! Gelmemek gibi bir şansı yok.

Gerçekten çok zor bir dönemden geçiyoruz. Hepimiz bunu biliyoruz ve deneyimliyoruz. Bunu en fazla ekonomide hissediyoruz. Kadınların maaşları olsa bile işçi, memur dahi olsa Türkiye’nin çok büyük bir kesimi bu ayı nasıl çıkartacağım diye endişeleniyor. Ben bu kadar pazardan ne alabileceğim, süt alabilecek miyim? Böyle bir dönemi Türkiye’nin gördüğünü görmedim. Türkiye bunu aşacak.

Bu ülkeden gelmemek üzere gidiyorlar. AKP’li olsam bu ülkenin gençlerinin yüzde 70’i ben bu ülkeden gitmek istiyorum derse emin olun ben sokağa çıkamam. Beka problemi her seçim öncesi haklı korkutmak ve seçimi kazanmak için söylenenler değildir. Gençlerin endişesi var bunu yaratan AK Parti’dir. Hiç şüpheniz olmasın Millet İttifakı bu uyumunu, bu ülke düze çıkana kadar muhakkak ve muhakkak sürdürecek” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker

 


Bu haber 10/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 379 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com