Başkan Salih Yıldız; “Görüşemiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Müteahhitler Birliği tarafından, geçtiğimiz gün bir basın toplantısı düzenlendi. Müteahhitler ile basın mensupları bir araya gelirken, Müteahhitler Birliği Başkanı Salih Yıldız, önemli açıklamalarda bulundu. Çanakkale’de çözülemeyen sosyal konutlar sorunu, müteahhitlerin yaşadıkları zorluklar, dolar kurundaki dalgalanma ve milletvekilleri ile ilgili dikkat çeken konuşmaya imza atan Başkan Yıldız, “Biz kentin milletvekilleriyle bir türlü görüşemiyoruz. Ne ziyaretimize geldiler ne aradığımızda görüşebildik. Bana kızarlar ama aramadılar ve bu hoş değil. Milletvekillerinin, Kaymakamların, Valilerin kurumlara küsmeleri söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Müteahhitler Birliği tarafından, basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısına çok sayıda müteahhit katılırken, Müteahhitler Birliği Başkanı Salih Yıldız, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Üreten ve riske giren bizleriz”

Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Salih Yıldız, “Çanakkale’de en büyük istihdam yaratan ve ekonomiye güç katan, motor görevi gören, bir meslek grubunun temsilcileriyiz. Bunu yaparken ciddi sıkıntılar ve sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Enerji, doğalgaz bizim girdilerimizde ciddi maliyet artışlarına sebep oluyor. Çanakkale’de sıkışan arsa durumu var. Konutların çok pahalı olduğu konuşuluyor, evet pahalı ama pahalılığı yapan müteahhit değil.  Üreten ve riske girenler bizleriz.

“El birliği ile ucuz arsa üretimi yapılmalıdır”

Belediye ve Çevre Şehirciliğin, el birliği ile ucuz arsa üretimi yapması gerekir. Daire sahibi olacak insanlara katkı sunmuş olurlar. Bizler bu şehre borçlu insanlarız. Hepimizin bu kentin gelişmesinde sorumluluğu var.  Kuruluş aşamamızda bulunan etik değerler, insanların yaşayabildiği binalar yapılması, kaliteden ödün vermemesi ve dengeli olmalı, sözünde durmasıdır.

“Tüm kesimlerle iş birliği içerisinde bulunmamız gerekiyor”

Bizim Çanakkale birliği oluşturmamız için hem milletvekillerinin hem kurumların başındaki müdürler ve en yetkilisi Vali beyden başlayarak, tüm kesimlerle iş birliği içerisinde bulunmamız gerekiyor. Çanakkale’nin Türkiye’nin ses getirebileceği şehir olabileceğine inanıyoruz. Hiçbirimiz bu şehri bırakıp gitmeyi düşünmüyoruz.

“Dünyada inşaat sektörü ciddi sıkıntıda”

Dünyada inşaat sektörü ciddi sıkıntıda, bu sıkıntılar yaşanırken Türkiye’nin bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Dolar 18 lira olduğu zaman, 12 liraya indi ama biz yine 18 bazında almaya başladık. Güvenilir, adil hukukun üstün olduğu bir yapı içinde hem Türkiye’nin genelinde hem ticari hayatta ciddi gelişmeler, standart yapı oluşturulur.

“Kentsel dönüşümün olması şart”

Kentsel dönüşümün olması şart ve bunu sık sık dile getiriyoruz. Bazen treni kaçırıyor ve son vagona yetişemiyoruz. Günümüzde ekonomik şartlar, insanların ödeme gücünü karşılayamama kaygısından bu tür olaylara girilmiyor. Bu işin riskleri var bunu yapması için, yerelin şartları oluşturması gerekir. İnsanların gelirleri belli biz kentsel dönüşüme girdiğimizde, insanların ödeme gücü yok. Hem yerel hem genelde kişilerin ekonomik durumu çıkartılmalıdır.

“TOKİ, sosyal konutlar yapmak zorundadır”

Emekli maaşına endeksli bir ödeme sistemi getirilirse, kentsel dönüşüm olur.  Sosyal konutlar bir türlü çözüme ulaşılamayan bir yapı içindedir. TOKİ sosyal konutlar yapmak zorundadır.  Burayı ancak TOKİ çözebilir diye seçildiğim zaman söylemiştim. Hem parasal hem zamansal olarak baktığımızda, bu işin içinden çıkmak zordur. Tek çözüm TOKİ gelecek ve bu insanların sorununu çözecektir.

“Milletvekilleriyle bir türlü görüşemiyoruz”

Biz kentin milletvekilleriyle bir türlü görüşemiyoruz. Ne ziyaretimize geldiler ne aradığımızda görüşebildik. STK’lara çok önem verdiklerinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum, biz kim bu kente hizmet ediyorsa arkasındayız. Yanlış yapana söyleriz, her onurlu, aklı başında yurttaşın bunu söylemek görevidir. Biz hiç kimseyi ötekileştirmedik, karalamadık.

“Üretemiyoruz, bunları kiminle konuşacağız”

Çanakkale’de birliği bir türlü oluşturamıyoruz. Dört tane milletvekili var, bir tanesi dahi Müteahhitler Birliği’ni aramadı. Başka şehirlerde milletvekilleri bir araya gelerek o şehir için uğraşıyor. Biz üreten bir STK’yız ama bir tanesi dahi bizi aramadı. Bana kızarlar ama aramadılar ve bu hoş değil. Milletvekillerinin, Kaymakamların, Valilerin kurumlara küsmeleri söz konusu değildir. Çanakkale’de bir milletvekili seçildiyse, hangi partide olursa olsun bizim milletvekilimizdir. Ben Çanakkale’nin yurttaşı ve STK’sıyım o zaman hem arayacak hem derdimizi dinleyecek hem sorunumuz ileteceğiz. Mutlaka yoğunlardır art niyetleri olduğunu düşünmüyorum. Çanakkale’de üretemiyoruz bunları kiminle konuşacağız. Birlikte olmalıyız, görüşmeli ve çözmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 09/08/2022, Salı günü yayınlandı, 426 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com