1915 Çanakkale Köprüsü’ne Ödül

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa Çelik Köprü Ödülü’nü kazandı. Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından köprülerde çelik kullanımını teşvik etmek amacıyla her iki yılda bir Avrupa Çelik Köprü Ödülü veriliyor. Bu sene ödülü 1915 Çanakkale Köprüsü, kazandı.

Avrupa Çelik Köprü Ödülleri, Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından ECCS ile koordineli olarak düzenlenen 10’uncu Uluslararası Çelik Köprüler Sempozyumu (SBIS 2022) ile 21 Eylül tarihinde İstanbul’da gerçekleştirileceği açıklandı, ödül töreninde sahiplerini bulacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü idaresinde DLE&C, Limak, SK Ecoplant ve Yapı Merkezi ortaklığında yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ödül almayı sürdürüyor. Seçici jüri tarafından değerlendirme yapıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’ne kardeş bir yapı olarak, bölgenin yeni sembolü olarak tanımlandı.

1915 Çanakkale Köprüsü 2023 metrelik orta açıklığıyla ‘dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü’ ve 334 metre tepe noktasıyla ‘dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü’ unvanına sahipliğini sürdürürken, Avrupa Yapısal Çelik Birliği tarafından modern mega mühendisliğin önemli bir örneği olarak adlandırıldı. Proje, Karayolu ve Demiryolu Köprüleri kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi.

Haber Merkezi


Bu haber 09/08/2022, Salı günü yayınlandı, 696 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com