Samanlıkta iğne arıyoruz!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de ev kiralarına gelen artış durmak bilmiyor. Geçtiğimiz senelerde barınamıyoruz eylemleri ile Çanakkale’de ses getiren öğrenciler aynı problemleri tekrar yaşayacak. Hem şehre gelen memurlar hem kentliler hem öğrenciler barınmakta zorluk çekiyor. Emlakçılar öğrencilerin gelmesi ile beraber kira fiyatlarının iki katına çıkacağını belirtti. 7 bin liraya kadar yükselen ev kiraları kentte öğrenci yurdunun olmayışı ve özel yurtlara gelen zamlar ile öğrenciler ve vatandaşlar iki arada bir derede kaldı. Öğrenciler, ev sahipleri için tercih nedeni olurken, öğrenciler için yükseltilen kiralar ise vatandaşı da mağdur ediyor. Ortaya çıkan tabloda, öğrenci, memur, yeni evli, genç çiftler için ev bulmak, samanlıkta iğne aramaya döndü.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi anketlerde tercih edilen Üniversiteler ’de ilk sıralarda yerini aldı. Öte yandan binlerce öğrenci bir ay sonra Çanakkale’de olacak. Bugün bile vatandaşlar ve erkenden gelen öğrenciler, atanan memurlar ev bulamıyor. Emlakçı Deniz Şengören, Biz 2 ay önce öğrencilere pansiyonları önermiştik ve gidip pansiyonlarda kalmışlardı. Piyasada daire yok” diyerek öğrencilerin yazında ev bulamadığını belirtti.

Sorumlular ne kadar sorumluluk alacak?

Kentin konaklama sorunu devam ederken öğrencilerin gelmesiyle kira fiyatları daha çok artacak hem vatandaş, hem öğrenciler problemler yaşayacak. Sorumlular ne kadar sorumluluk alacak? Vatandaşlar ev kiralarından dert yanarken, emlakçılar öğrencilerin kalabalık bir şekilde kalarak bir şekilde kirayı ödeyebileceğini belirtti.

10 binin üzerinde yeni öğrenci gelecek

Çanakkale’de ev kiraları ve yurt fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu sene 10 binin üzerinde yeni öğrencileri ağırlayacak, hal böyle olunca akıllara şu soru geliyor öğrencilere nerede kalacak?

Gündem gazetesi olarak kira fiyatlarına zam gelecek mi? Öğrenciler ev bulabilecek mi? Sorularını emlakçılara yönelttik. Emlakçılar konu hakkında gazetemize konuştu.

“2 aydır öğrenciler geliyorlar ve ev bulamıyorlar” 

Emlakçı Deniz Şengören,”Şu an için 10 bin tane öğrenci gelecek ama geçen yıldan evlerini boşaltanlar var ve geri dönecekler. Biz 10 binin üzerinde öğrenci gelecek diye tahmin ediyoruz. 2 aydır öğrenciler geliyorlar ve ev bulamıyorlar. Biz 2 ay önce öğrencilere pansiyonları önermiştik ve gidip pansiyonlarda kalmışlardı. Piyasada daire yok. Öğrencilerin dışında, hastane personelleri ve resmi kurumlara atanan memurlar geliyor onlar dahi daire bulamıyor. Biz ilan koyduğumuz zaman 5 dakika içerisinde daire tutuluyor. Hiç daireyi görmeden bile tutanlar var.

“7 bin ile 9 bin arasında kira değerleri var” 

Kira değerleri yükseldiği için insanlar hiç ev boşaltmıyor, pandemi piyasayı çok etkiledi ve o yüzden yeni daire yapılmadı. Bir senedir daireler yapılmaya başlandı. İskan ve ısınma yok yapılan daireler oturmaya uygun değiller. Önümüzdeki sene rahatlar ama şu an sıkıntılı. 7 bin ile 9 bin arasında kira değerleri var. Öğrenciler bu evlere girerler, 6 kişi kalan öğrenciler var.

“Bir evde çok fazla kişinin kalması gerekir” 

Yurt fiyatlarının çok yüksek olduğunu duyuyoruz. Yatak ve masaya aylık 2500-3000 lira verdiklerini duyuyoruz. Öğrenciler buraya verecekleri para yerine ev tutarlar ama bir evde çok fazla kişinin kalması gerekir. Bence öğrenciler geldiklerinde sıkıntı yaşayacaklar ve daire bulamayacaklar. Buldukları dairelerin fiyatlarını önemsemeden girecekler. Öğrenciler memurlara göre bence daha garanti kiracılar diyebilirim. Bu fiyatlar öğrenciler gelince daha fazla yükselir. O kadar ev bulunmaz çünkü o kadar ev çıkmayacak” dedi.

“Öğrencilere yetecek kadar ev yok” 

Emlakçı Aysel Olgunay,” Öğrencilere yetecek kadar ev yok. Öğrenciler sıkıntı yaşar. Şu an ev yok memurlara dahi ev yok. Bu kira fiyatlarının normal olduğunu söyleyebilirim. Bir ev kendin 18-20 senede amorti etmelidir. Kiralar yüksek değil insanların gelir seviyesi düştü. Maliyetlere göre 1+1 evin kira bedeli 4 bin lira olmalıdır.

“Ev fiyatları öğrenciler gelince daha fazla yükselir” 

Çanakkale çok göç aldı. Evler o yüzden talebi karşılamıyor. Öğrenciler daha çok merkezi tercih ediyorlar. Merkezde olmayan evler ile merkezi konumda bulunan evler arasında 500 lira fark var. Demir fiyatları düşerse bu fiyatlar durur. Ev fiyatları öğrenciler gelince daha fazla yükselir” dedi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 08/08/2022, Pazartesi günü yayınlandı, 398 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com