Eczaneler Ansızın Kapanabilir

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Eczacıların, kar oranlarını en son 2009 yılında güncellenen ilaç Fiyat Kararnamesi belirliyordu. İlaç fiyatlarının kura endeksli olarak güncellenmemesi ve artan maliyetler bazı eczaneleri kapanma riski ile karşı karşıya bırakmıştı. Eczacıların kârlılık oranlarını da belirleyen güncel ilaç fiyat kararnamesi geçtiğimiz gün açıklandı. Kararnamede temmuz ayında yapılan güncelleme, eczacıların taleplerini yine karşılamadı.

Eczacılar, gerçekleştirilen düzenlemenin şartları iyileştirmediğini ve taleplerini karşılamadığı belirtirken, eylem yapacaklarını açıkladılar. Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata, İlaca yapılan zam sanayicinin işine yarıyor, eczacının tam tersine karlılığını düşürüyor diyerek gelen zamları eleştirirken, gerçekleşmesi düşünülen eylem için, “Bölgesel bir şey değil bütün Türkiye’de eczaneler kapanacaktır” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında kapanmaya giden yolu ve sebeplerini gazetemize anlatan Başkan, Karaata dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karata açıklamasında,”

Bölgesel bir şey değil bütün Türkiye’de eczaneler kapanacaktır”

İsteklerimizin içinde eczanelerin kapanma durumu var biz tek tek yetkililere bu sorunları sunduk ve anlattık. Önümüzdeki günlerde sesimizi duymazlarsa eczanelerin kapanması Türkiye genelinde ve 81 ilde uygulanacaktır. Bölgesel bir şey değil bütün Türkiye’de eczaneler kapanacaktır.

Yüzde 18-20 arası olan karlılıklar, yüzde 13’e kadar düştü”

Artan ilaç fiyatları eczacının karlılığını düşürüyor. Bugüne kadar yaşadığımız enflasyonist yükseliş ve işçi ücretlerine yapılan zamlar, yaşadığımız ortamdaki elektrik kiraları, işyeri ücretleri ile beraber her şey ikiye katlandı. Eczacının karlılığı ise günden güne geriye düşüyor. İlaçların fiyatlarına göre karlılık oranları farklılık gösteriyor. İlaçlara zam geldikçe ilaçlar 200 lira bandının üzerine çıkıyor. Yüzde 18-20 arası olan karlılıklar, yüzde 13’e kadar düştü.

Eczanelerin dayanacak gücü kalmadı”

Eczanelerin dayanacak gücü kalmadı herkes krediye bulandı ve herkes kredi kullanıyor. Krediyi, kredi ile kapatıyor, eczacılar gerçekten zor günler yaşıyorlar. Euro olmuş 18 Lira en son güncelleme ile fiyatını ilaç satarken belirlenen Euro değerinin 7 lira 11 kuruşa çektiler.

İlaç fiyatlarının artmasını eczacı istemiyor”

Piyasada ilaç yok Euro bu değerde olduğundan dolayı yurt dışından ilaç getirilemiyor. Gelen ilaçlarda hasta cebinden daha fazla para ödüyor. Bu sebepten dolayı biz hastaya bunu anlatırken zorlanıyoruz. Hasta ödemede zorlanıyor. ‘İlaç Fiyat Kararnamesi’ bizlerin bile zorla anladığı hastanın hiç anlamayacağı, garip bir düzenlemedir. O yüzden sabit bir kar oranının verilmesi ve ilaç fiyatlarının artmaması gerekir. İlaç fiyatlarının artmasını eczacı istemiyor, bunu üstüne basa basa vurguluyoruz. İlaca yapılan zam sanayicinin işine yarıyor, eczacının tam tersine karlılığını düşürüyor” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 07/08/2022, Pazar günü yayınlandı, 349 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com