Çanakkale Ölü Kent!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de yaşayan vatandaşlar ve yöneticiler sürekli olarak olaylara bu şehirde bakmak gibi bir hata yapıyorlar. Anket şirketlerinin yaptığı anketler ile Çanakkale’de oy oranı arttı diye memlekette oy oranlarının Çanakkale ile ilgisi olduğu zannedenler var.

Çanakkale halkı kentin tarihinden dolayı göçmenler konusunda, şehir dışında bu olaya daha ulusal bakabiliyor. Onun dışında hayatında bir işçi kenti görmemiş belki fabrikaya girmemiş, Anadolu’dan bi haber, memleketin sorunlarından bi haber bir yaşam tarzı var.

Buralarda insanların sorunları daha çok hayvanlarının ne yiyeceği, hangi yemeği sevdiği, hangi mekanın daha güzel olduğu gibi ucu bucağı görünmeyen sorularla devam ediyor. Mücadele ve birliktelik ruhu olmayan bu kent bence özgür ama Çanakkale, Ölü Kent!

Daha önceki dönemlerde özellikle Çanakkale’de bir sol kültürün olduğunu ve bu kentin daha mücadeleci bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Bugün baktığımızda Çanakkale solu yazın tatile giriyor, muhalifler bir arada iki derede kendince takılıyor.

Sürekli olarak para harcamaya meyilli, para kazanmayı ve emek sermaye ilişkisini bilmeyen hatta emek kavramı ile tanışmamış tipik insanlar şehirde dolaşıyor. Alkol dışında sosyalleşemeyen bir kentin sanattan uzak olması elbette kaçınılmazdır.

Unutup geçemeyeceğim bir olay daha var. Buralarda baktığınız zaman herkes siyasetçi ama sokakta bir eylem olduğunda gelen kişi sayısı 50 kişiyi geçmez. Seslerini duyurmaya çalışan insanlara destek olmayanlar oturur bir de o yapılan eylemi eleştirirler. Burası neresi mi? Çanakkale Ölü Kent!

Buralarda sokakta herhangi bir olay olsun, kim haklı kim haksız kimsenin umurunda değil. Birileri kenarda kahvesini yudumlayarak o olaya müdahale etmez. Akşam gelir size memleketten bahseder. Buralarda herkes her şeyi biliyor ama kimse kimseyi sevmiyor. Herkes herkesi sadece yanındayken seviyor. Haklısınız biraz fazla genelleme yaptım ama son dönemlerde bu kentte gezerken acaba bir gün yere düşüp kalsam kimse dönüp bakar mı? Diye düşünüyorum.

 


Bu haber 07/08/2022, Pazar günü yayınlandı, 2438 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com