Bir çınarı daha yitirmişiz

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Denizli’nin, 1984-1989 yıllarında ANAP’tan Belediye Başkanlığını yapan Mimar Ziya Tıkıroğlu’nun, yaşamını yitirdiği haberini abonesi olduğum Şifre Haberden, öğrendim.

Denizli’deki arkadaşlarla görüştüğümüzde tedavi olduğunu öğrenmiştim. Üç-beş yıl öncesine kadar özel günlerde birbirimizi arar sorardık. Naif bir kişilikti. Mesleğe ilk başladığım yıllarda daha doğrusu 12 Eylül sonrası ilk siyasi yaşama geçildiği süreçte ANAVATAN Partisinden Denizli Belediye Başkanı seçilmişti. 

Çamlık bölgesi Hasan Gönüllü döneminde yolları yapılmış, Ziya başkan döneminde de kültür semti haline getirilmişti. Denizli için önemli hizmetlerin altına imza atan bir isimdi. Amatör tiyatroların mimarı sayılırdı. Bugünün değeri olarak bilinen Bağbaşı ve Zümrüt evlerinin mimarı oydu. Üçgen çarşısını o planlayıp yaptı. Makamını yine bir başka mimar Ali Marım’a bırakıp siyasi sahneden çekildi. Kentimizde bir çok binada imzası olan Mimar Şükrü Tıkıroğlu’nun da yakınıydı.

O yıllar Denizli ticaret, siyaset ve spor alanında marka bir kent olmanın ilk adımlarını atıyordu. Tekstil alanında bu gün gelinen zirvenin ilk adımları o yıllarda atılmıştı. Emsan, Küçüker tekstil, Abalığolu, Er-Bakır, Bir-emek, Uygar motor, Pamukkale ulaşım, ilk aklıma gelen firmalardan. Ahmet Dardar, Behçet Çomakoğlu, Sami Gök, Haluk Müftüler’in yanısıra bizden Hüsnü Okumuş, Sedat Özer, Karanfilli hocam Abdülgaffar Nemutlu, Kemal Tartanacı, Ferruh Ölmez abilerimize rahmet diliyorum. Alnur Kalemçi, Müjdat Kececi, Cengiz Akhisarlı, Ali Marım, Adnan Keskin, Ali Aygün, Tahsin Önal, Erol Özbal, Ömer Yurtsever, Muhammet Karaçay, Bünet Öztürk’e uzun ömürler dilerim. (Bir çok ismi burada yazmamış olabilirim. Ziya Abinin dönemiyle ilgili olanları burada andım.)

 


Bu haber 07/08/2022, Pazar günü yayınlandı, 457 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com