Ana Gündem Maddesi; Hizmet

4 gün önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇAKAB tarafından yürütülen EKAY Projesinde yer alan Mekanik Atık Ayırma Tesisi, Depo Gazından Elektrik Üretim Tesisi, geçtiğimiz gün AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından incelendi. AK Parti Grup Başkanvekili Turan ile Başkan Gökhan bir araya gelirken, ortak sorumluluk vurgusu yapıldı. Çanakkale’de partiler ve siyaset bir anlığına rafa kalktı, hizmet ve projeler ana gündem maddesi oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, sık sık olmasa da zaman zaman bir araya geliyorlar. Geçtiğimiz gün ise ÇAKAB tarafından yürütülen, EKAY projesinde yer alan Mekanik Atık Ayırma Tesisi, Depo Gazından Elektrik Üretim Tesisi incelendi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel incelemeyi birlikte yaptılar.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, gerçekleşen inceme ile ilgili “Çevreyi, doğayı korumak ortak sorumluluğumuz. Çanakkale’mizin eşsiz doğasını gelecek nesillere en güzel şekilde bırakmak istiyoruz. Entegre katı atık konusunda örnek tesislere sahip SUEZ Çanakkale Atık Hizmetleri A.Ş.’yi Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile ziyaret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise gerçekleşen inceleme ile ilgili “ÇAKAB tarafından yürütülen EKAY projesinde yer alan Mekanik Atık Ayırma Tesisi, Depo Gazından Elektrik Üretim Tesisi hakkında Çanakkale Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan ve heyetine birliğimizin çevre dostu ve örnek projeleri hakkında bilgi verdik” ifadelerini kullandı.

Mekanik Biyolojik Ayırma Tesisi ile Depo Gazından Elektrik Üretim Tesisi Hakkında:

Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği (ÇAKAB); Çanakkale, Lâpseki, Kepez, Çardak, Umurbey Belediyeleri ile İl özel idaresinden oluşmaktadır. 2019 yılı itibariyle toplam nüfusu 212.000 olan ÇAKAB’ta yıllık yaklaşık 86.000 ton çöp ve 7.000 ton ambalaj atığı oluşmaktadır. Toplanan çöpler 2009 yılından bugüne Türkiye’deki ilk AB destekli katı atık yönetimi yatırımlarından olan Çanakkale Düzenli Depolama Sahası’nda bertaraf edilmektedir. Mekanik ayırma tesisinde karışık çöpler bileşenlerine ayrılarak ve öncelikle geri kazanılabilir malzemeler ikincil hammadde olarak kazanılmaktadır.

Tam otomatik olarak çalışan mekanik ayırma tesisi içinde atığı bileşenlerine ayrıştıran çeşitli elekler, ayırıcılar, taşıyıcı bantlar, balyalayıcılar ile yakıta dönüştüren kırıcılar ve kurutma üniteleri yer almaktadır. Mekanik Atık Ayırma Tesisinin bir bölümü ise kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıklarını ayrıştırarak geri kazanmaktadır. Geri kazanılamayan ancak yanabilir malzemeler alternatif yakıt olarak hazırlanmaktadır.

Düzenli depolama lotlarında oluşan biyogaz, nakil hatları ile bu üniteye alınarak, motorlar yardımı ile elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Katı atık depolama sahalarında depo gazı yönetiminin amacı: öncelikli olarak depo alanında oluşan gazın çevreye ve insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin önüne geçmektir. Mevcut kapasitesi 1.2 megawatt olan bu tesiste üretilen elektrik enerjisi ana şebekeye satılmakta ve projeye ekonomik girdi sağlamaktadır.

Tunahan Ünsal


Bu haber 06/08/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 358 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com