Yarım Yarım Yaşıyoruz

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ekonomide yaşanan sıkıntılar gübre ve mazota gelen zamlar hem vatandaşı hem pazar esnafı zorlamaya devam ediyor. Pazarda bu haftada meyve sebze fiyatlarında düşüş olması esnafı sevindirdi. Esnaf fiyatların düştüğünden ama vatandaşın alım gücü olmadığından dert yandı. Mazota gelen zam fiyatlarından etkilenen pazarcı esnafı, girdi maliyetlerine göre sattıkları ürünlerinin fiyatının uygun olduğunu belirtti.  Pazar esnafı, “Vatandaşın akım gücü zayıf ve daha önce birer kilo, satılan mallar yarımşar yarımşar satılıyor” dedi.

Pazarcılar girdi maliyetleri ve gübre fiyatları artarken meyve sebzenin fiyatı düştü satışlarda biraz hareketlilik var ama kar marjımız düşüyor dedi. Özellikle yerel olarak Çanakkale’den gelen ürünlerin fiyatında düşüş olduğunu gözlemledik.

Gündem gazetesi olarak pazarın nabzını ölçtük pazarcı esnafı gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

“Bizim ana maddemiz mazottur” 

Sertaç Öztürk, ”İşlerimiz yaz dönemine göre güzel, fiyatların bolluğa ve ortama göre normal olduğunu söyleyebilirim. Vatandaşın akım gücü zayıf ve daha önce birer kilo, satılan mallar yarımşar yarımşar satılıyor. Daha önce 2-3 kilo salatalık satarken şimdi yarım kilo bir kilo civarında satıyoruz. Her gün pazar var insanlarında haklı olduğunu söylememiz gerekir. Pandemi döneminde işlerimiz daha hızlıydı o zamana göre işler çok iyi değil. Kamyon ve tırla mallar geliyor bizim ana maddemiz mazottur. Düşüş gösterirse bile çok düşmez çünkü gübresi var ilacı var mazotla bu iş bitmiyor. Girdi maliyetlerinin düşmesi gerekir” ifadelerine yer verdi.

“Pazarda genel olarak fiyatlar uygun, domates, biber ve fasulye düştü” 

Cemal Gündoğan, ”Fiyatlar şeftaliden örnek verirsem yüzde elli düşüş gösterdi. Geçen sene 15 liraya sattığımız şeftali şu an 7-8 liraya satılıyor. Bu mallar Umur Bey’den geliyor şahsen ben kendim üretiyorum. Kendi ürettiğim malları satıyorum. Geçen seneden bu zamana göre sürekli olarak artan girdi maliyetleri var. Gübre, ilaç, yakıt ve işçi maliyetlerine gelen zamlardan sonra bizim satış fiyatımızın çok yükselmesini beklerken bizim fiyatlarımız düştü. Satışlar insanların alım gücü rahatladığı ve fiyat düştüğü için biraz daha iyi diyebilirim. Yapılan masraflara göre biz kar marjının daha yüksek olmasını beklerken biraz ihracat ile alakalı olarak bizim kar oranımız düştü. Geçen seneye göre fiyatlar düştü. Pazarda genel olarak fiyatlar uygun, domates, biber ve fasulye düştü. Üzüm biraz daha pahalı oda Aydın ve İzmir’den geldiği için biraz pahalı diyebilirim Yapılan masraflara göre pazarcıların belirlediği bu fiyatlar gayet iyidir” ifadeleri yer aldı.

“Fiyat belirlemekte zorluk çekiyoruz” 

Furkan Sabır, ”Fiyat belirlemekte zorluk çekiyoruz son zamanlarda bu konunun ihracatla alakası olduğunu söyleyebilirim. Benim sattığım patates ve soğan fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyebilirim. Limonda zam var genel olarak baktığımız zaman meyvelerin fiyatlarının makul seviyelere geldiğini söyleyebilirim. Kendi malımız olduğu için uygun seviyede ilerliyor. Geçtiğimiz seneye göre ürünler hemen hemen aynı diyebilirim. Bu mallar yerli malı olduğu için mazota gelen zamla beraber düşündüğümüzde fiyatlar tabi biraz daha fark ediyor” dedi.

Tunahan Ünsal- Cihan Peker

 

 


Bu haber 05/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 427 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com