“20 senenin en kötü durumu budur”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz haftalarda sardalya balığının yükselen fiyatı ile gündeme gelen balık tezgahlarında bu hafta balık yok denecek kadar azdı. Balıkçılar tezgahlarda balık olmamasının sebebini hem av yasağı hem de müsilaj ile alakalı olduğunu belirttiler. Bazı tezgahlar tamamen kapalı ve bazı tezgahlarda az balık bulunurken sardalya 120 liradan, yerini aldı.

Çanakkale’nin balığı olan sardalya balığına uzak kalan vatandaş, bu hafta denizden balık çıkmamasıyla beraber diğer balıklara uzak kaldı. Balıkçılar av yasağının kalkması ile beraber çeşitliliğin artacağını ve fiyatların azalacağını söylerken, balık yavrularının deniz suyunun kirliliğinden dolayı büyüyemeden öldüğünü belirtti.

Mezgit 70 lira, somon, karides ve zeyrek aynı fiyattan 100 lira ile tezgâhta yerini aldı. Çupra ve kalamar 100 lira ve mezgit 70 lira kefal kilo satışı 50 lira olarak satışa sunuldu.

Konu hakkında 20 yıldır balıkçılık yapan Hakkı Savaşeri açıklamalarda bulundu.

“1 Eylül tarihinden sonra gırgırların çıkması ile beraber balıklar çıkar”

Balıkçı Savaşeri,”Balık tezgâhları denizde balığın çıkmadığından az balık var hatta balık çeşitlerimiz yok. Yavru balıklar bu sene tutmadı ve bu sebepten dolayı balık olmadı. Balıklar az olduğu için pazarda bulunan tezgahlara az balık düştü. Yasağın bitmesinin ardından 1 Eylül tarihinden sonra gırgırların çıkması ile beraber balıklar çıkar.

“20 senede en az balık olan yıl bu yıl diyebilirim”

Gırgırlar yasak dolayısı ile çıkamıyor ve balıklar o yüzden yok. Ufak sandallar balık yakalıyor ve az balık yakalayabiliyorlar. 1 Eylül’den sonra fiyatlar düşer çünkü gırgırlar çok daha fazla balık yakalayacaklar. Çeşitlilik artar küçük kayıklar 100 metrede avlanırken gırgırlar yerinde avlanacaklar. Ben 20 senedir bu işi yapıyorum 20 senenin en kötü durumu budur. Geçen sene müsilaj oldu ve müsilajdan sonra denizlerin kirlenmesi ile beraber balıklar azaldı. Balıklar yavru yaptı ve o yavrular öldü o yüzden 20 senede en az balık olan yıl bu yıl diyebilirim” dedi.

 Tunahan Ünsal- Cihan Peker


Bu haber 05/08/2022, Cuma günü yayınlandı, 344 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com