HDP Milletvekili Kemal Bülbül; “Bizim size, sizlerin bize ihtiyacı var”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

HDP İl Başkanlığı tarafından, Ercan Adsız, Konferans Salonu’nda, Alevilere eşit yurttaşlık hakkı ve cemevine gerçekleşen saldırılar ile ilgili toplantı organize edildi. Gerçekleşen toplantıda Alevilerin diğer yurttaşlarla aynı haklara sahip olması gerektiği, cemevlerinin sayılması ibadethane statüsünde gerektiğinin üzerinde duruldu. Gerçekleşen toplantıya HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül katılım gösterdi.

Toplantıya Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, İl ve ilçe örgütleri. STK’lar ve partililer katılım gösterdi.

Antalya Milletvekili Kemal Bülbül yapmış olduğu konuşmada özellikle ibadet ve anadilde eğitim hakkından bahsederken açıklamasının devamında ” Alevilere yapılan saldırılara karşı bu cezasızlık politikasına bir son verilmelidir. Bu politika sebebiyle elini kolunu sallayarak gezenler cezalandırılmalıdır. Alevi sorununun hukuksal yanı, ekonomik yanı ve eğitimsel yanı vardır. İşe alınmada, istihdam etmekte işyerinde eşitsizlikle karşı karşıya kalma sorunları var.

Devlet cemevi diye bir ibadethane yoktur diyor”

Alevi kadınlara karşı yapılan davranışlar ve söylemler emevi döneminden beri sistematik olarak devam ediyor. Nefret suçlarının cezalandırılmasında henüz hukuki bir karar veya yasa çıkmamıştır. Bunu engelleyen AKP ve sistemdir. Gelip geçen tüm hükümetler alevi toplumuna karşı suç işliyorlar. Sizlere kısa bir örnek vereceğim bunların tamamını TBMM’de dile getirdim. Vatandaşlardan vergi alınıyor bizler vergi veriyoruz ve devlet bu vergiyi toplayarak hizmet şeklinde dağıtıyor. Alevi’den vergiyi alıyor gidiyor camiiye hizmet veriyor. Alevi benim ibadethanem cemevidir dediğinde devlet cemevi diye bir ibadethane yoktur diyor. Bu resmi hırsızlıktır. Hal böyle olunca ekonomik yaşamda ve eğitim yaşamında eşitlik yok.

Türkiye’de ki romanların tamamı alevidir”

Bunu herkes duysun Türkiye’de ki romanların tamamı alevidir. Alevi vatandaşlar Türkmenler, Kürtler, Araplar ve romanlardan oluşuyor. Bunların içinde sadece Türkmenlerin kendi dilinde ibadet ve eğitim hakkı vardır. Diğerlerinin kendi dilinde eğitim hakkı ve ibadet hakkı yoktur.

Çanakkale’de STK’lar ve sol partiler bir birleşim ve oluşum ortaya koymalıdır”

Çanakkale’de bulunan STK’lar ve sol partiler bir araya gelerek bir birleşim ve oluşum ortaya koymalıdır. Kadınlar, aleviler sokakta tepki gösteriyor ve biz buradayız diyorlar. Cemeevine yapılan saldırı sonrasında sokağa çıkıp buradayız dediler. Bizim size sizlerin bize ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal-Cihan Peker


Bu haber 04/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 304 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com