Biz Sorduk Müdür Dr. Baştürk yanıtladı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de sağlık yönetimi ile ilgili son günlerde birçok haber yapıldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Gökhan Baştürk ile röportaj gerçekleştirdik ve sağlık helikopterinden, Gökçeada Sağlık Lojmanlarına, hekimlerin yurt dışına göç etmelerinden, son zamanlardaki randevu sorununa kadar birden fazla soru yönelttik. İl Sağlık Müdürü Baştürk ise soruların tamamına yanıt vererek, önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Gökçeada’da açılışı yapılan Sağlık Lojmanları, tartışmaların odağında kalan sağlık helikopteri, göç eden doktorları, randevu alınamayan branşları İl Sağlık Müdürü Dr. Gökhan Baştürk’e sorduk. Sabah saat 9.00’da, İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleşen röportajda Müdür Baştürk, tüm sorulara yanıt vererek, önemli bilgilendirmelerde bulundu.

-2 adaya sahip olan Çanakkale’de sağlık helikopteri faaliyetlerine devam ediyor mu?

“Biz adalara sağlık helikopteri kullanmaya devam ediyoruz”

İl Sağlık Müdürü Dr. Gökhan Baştürk, “Biz adalara sağlık helikopteri kullanmaktaydık ve şu an kullanmaya devam ediyoruz. İhtiyacı olan vatandaşımıza helikopter yine geliyor. Sayın Valimizin desteği ile Deniz ambulansımız var ve eğer çok acil bir durum olursa askeri helikopterimizde kullanıma hazır. Hiçbir hasta hayati bir durum yaşamasın diye sabaha kadar takipteyiz ve hastayı oradan buraya getirecek gücümüz var. Acil hastayı her zaman her yerden geçirecek durumumuz var. Her durumda helikopterimiz ve uçağımız kalkacak durumdadır.

-Yeni açılan Gökçeada Devlet Hastanesi’ndeki kadro yeterli mi?

“Gökçeada bence tarihinin en güçlü hekim kadrosunu yaşıyor”

Gökçeada’da yoğun bakım uzmanımız, kadın doğum uzmanımız ve diğer uzmanlarımız var. Gökçeada bence tarihinin en güçlü hekim kadrosunu yaşıyor. Gökçeada’da 6-7 farklı uzman dalında hizmet verebilecek hekim, personel ve cihaz gücümüz var. Yeterli şartlarda olduğunu söyleyebilirim. Çanakkale’ye sevk edilecek duruma kadar hastaneyi idame ettirecek gücümüz var.

-Başta Almanya olmak üzere, Çanakkale’den yurt dışına göç eden hekimlerimiz var mı?

“Diğer yılların aksine çok aşırı bir göç veya bizden istifa eden olmadı”

Geçmiş yıllara göre istifa edip bizden giden doktorlarda azalma var. Diğer yılların aksine çok aşırı bir göç veya bizden istifa eden olmadı. Biz bu hesaplamaları yaptık. Ben burada sorun olmadığını ifade etmek istemiyorum, sorunlar var. Hepimizin üzüldüğü istemediği, şiddet durumları olabilir. Arkadaşlarımızın maddi sıkıntıları olabilir. Çanakkale çok güzel bir şehir hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz Çanakkale’den ayrılmak istemiyorlar. Çanakkale için konuşmak gerekirse aşırı bir göç ve istifa olmadı. Etkilendik tabi şehir değiştiren belki ülke değiştiren insanlarımız oldu. Bakan Bey bu konuyla ilgili 15 Ağustos’tan sonra daha iyi olacağına dair açıklama yaptı.

-Bazı branşlarda randevu sıkıntısı yaşanmakta. Randevu almak isteyen yurttaşların karşısına MHRS’de “Aradığını kritere uygun randevu bulunamamaktadır” yazısı çıkıyor. Bu konu ile ilgili bilgilendirmede bulunur musunuz?

“Randevuda sıkıntı yaşadığımız branşlar var”

Randevuda sıkıntı yaşadığımız branşlar var. Acil durumda olduğu zaman veya başka bir hekime başvurulduğu zaman bakılmayan hastamız yok. Üniversitemizin ve Devlet Hastanemizin gücü var. Nöroloji ve Kardiyoloji bölümünde bazen Kulak Burun Boğaz’da randevu sıkıntılarımız var. Psikiyatri bölümünde muayene süreleri uzun olduğundan her hastaya uzun zaman ayırmak ve dinlemek gerekir.

Diğer branşlarla ilgili hekim arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum canla başka çalışıyorlar, acile ve MHRS’ye yetmeye çalışıyorlar. Biz de sorunları çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yoğun bir bayram geçirdik herkes tatildeydi bizim arkadaşlarımız nöbetlere girdi. Ben yoğun pandemi döneminde hepsine teşekkür ediyorum.

-Gökçeada’da açılışı yapılan Sağlık Lojmanları ile ilgili çeşitli haberler çıktı. Trafo eksikliği yaşandığını kaleme aldık. Lojmanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

“Eksikler tamamlanarak 1-2 ay içerisinde orayı hizmete açacağız”

Gökçeada’da 19 tane lojman yapıldı ve anahtarlar teslim edildi. Çok süre vermek istemiyorum ama eksikler tamamlanarak 1-2 ay içerisinde orayı hizmete açacağız. Ada üzerinde olduğu için elektrik ile ilgili risk almadan, ufak tefek yapısal sorunları çözerek sorunsuz teslim etmek istiyoruz. Orada elektrik olmadan kapalı bir şekilde kalan kimse yok sadece eşyalarını koyan arkadaşlarımız var. Büyük bir gecikme olsa o teslimleri yapmazdık. Arkadaşlara yaşam alanlarının neresi olacağını gösterdik” açıklamalarında bulundu.

Müdür Baştürk ayrıca, röportajın sonunda, bu işleri yapabilmek bir ekip işidir. Biz ekip çalışmasının gücüne inanıyoruz ve tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/08/2022, Perşembe günü yayınlandı, 307 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com