Biga’da farklı meclis

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Biga Belediyesi Meclisi, Ağustos ayı olağan meclisindeki gündem maddelerini görüşmek ve Kalafat Köyü’ndeki Nilüfer Gölü’nde toplandı. Biga Belediye Meclisi Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında, geçtiğimiz gün Kalafat Köyü’ndeki Nilüfer Gölü yanına kurulan platformda gerçekleşti. Ağustos ayı Meclis Toplantısında 2 gündem maddesi görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından geçtiğimiz hafta düzenlenen Bosna Hersek programına yönelik açıklamada bulunan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Geçtiğimiz Meclis toplantımızda Nilüfer Gölü’nde yapmakla ilgili teklifimizi meclisimizde oy çokluğuyla kabul edildi ve bugünde burada Ağustos ayı meclis toplantımızı hep birlikte gerçekleştirdik. Tabi pandeminin getirdiği doğaya, temiz havaya ve bu tür yeşil alanlara özlemimizin ne kadar arttığını hepimiz gördük. Biga’mız deniziyle, doğasıyla birçok zenginliği ile çok aktif ve donanımlı bir ilçe. Burada Nilüfer Gölü’nün bu haline gelmesinde emeği geçen herkese ben şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün burada bize ikramları hazırlayan Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneğine de buradaki müstecirimize de teşekkür ediyorum.

Bosna’da Buzim şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladık”

Bildiğiniz gibi geçen hafta bir Bosna gezimiz oldu. Bosna’da Buzim şehri ile kardeş şehir protokolü imzaladık. Meclis kararımızı hep birlikte almıştık ancak pandemiden dolayı gidememiştik. Buzim ile alakalı, gezdiğimiz, gördüğümüz ve hissettiklerimizden kısaca sizlere de ben bahsetmek istiyorum. Bölgeden göç eden Boşnak kardeşlerimiz ağırlık olarak Buzim ve Sazin ilçelerinden ağırlıklı olarak şehrimize geldi. Yani Biga’da yaşayan Boşnak kardeşlerimizin geldiği yerleşim yerleri bu iki şehir” diye konuştu.

Seneye hep birlikte Bosna gezisi yapılmasını istediğini söyleyen Başkan Erdoğan, “Osmanlı zamanında yine Biga nasıl Osmanlı sancağı görevini yaptıysa Buzim şehri de Osmanlı’nın orada olduğu dönemlerde o bölgenin sancaklığını yapmış. Tabi Bosna’da bütün ilçelerde hem Hırvat hem Sırp hem de Boşnak kardeşlerimiz aynı şehirde yaşıyorlar. Buzim’in bir özelliği de tamamen yüzde yüz Boşnaklar’ın yaşadığı bir şehir. Tabi biz gittiğimiz zaman Avrupa’nın ortasında ezan seslerinden çok etkilendik, insanların dinini, İslamiyet’i ne şekilde yaşadığını gördük çok duygulandık. Türk olduğumuz ile alakalı da ayrı bir gurur yaşadık” ifadelerine yer verdi.

Meclis toplantısının ardından tüm katılımcılar ahşap yürüyüş yolunda yürüyerek göl hakkında bilgi aldı. Boşnak böreği ikramı ve anı fotoğrafıyla program sona erdi.

Haber Merkezi


Bu haber 03/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 170 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com