“Adli bir süreç işletilmelidir”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Eğitim Sen Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, KPSS sınavı ile ilgili ortaya atılan iddialar ve spekülasyonlar ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Eğitim Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar tarafından yazılı yapılan basın açıklamasında “KPSS sınav sorularının bir yayın evinin deneme sınav sorularıyla aynı olduğu iddiaların “asılsız” olduğunu sosyal medya paylaşımıyla duyuran ÖSYM Başkanı Halis Aygün, gece yarısı Cumhurbaşkanı tarafından görevinden alındı.

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki ÖSYM Başkanı’nın gece yarısı görevden alınmış olması KPSS üzerindeki şaibeleri derinleştirmiştir. Bu nedenle ÖSYM Başkanı’nın tek başına görevden alınması yetersizdir!

Bu kapsamda;

Devlet Denetleme Kurulu’nun iddiaları tüm yönleriyle araştırması ve sürecin telafisi imkânsız sonuçlara yol açmaması için hızlı, şeffaf ve etkili bir soruşturma yürütülmesi gerekmektedir.

KPSS soru kitapçıklarındaki soruların tamamı yayınlanmalı, başka yayınevlerinin sorularının da kitapçıklarda yer alıp almadığı araştırılmalıdır!

ÖSYM’nin işini gereğiyle yapamamasına neden olan atamalar, yürütülen ihale süreçleri ve yapılan mevzuat değişiklikleri de TBMM’de kurulacak bir araştırma komisyonu tarafından incelenmelidir.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatmalı, geçmişte olduğu gibi “şifre var ama kopya yok” gibi gerekçeler üretmek yerine, aklımızla dalga geçmeyen, gerçeklerin tüm yönleriyle kamuoyuyla paylaşıldığı adli bir süreç işletmelidir.

Sendikamız, söz konusu şaibeler nedeniyle kamuyu zarara uğratan, görevinde ihmali bulunan ve görevini kötüye kullananların hukuk önünde de hesap vermesi amacıyla suç duyurusunda bulunacaktır!” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 03/08/2022, Çarşamba günü yayınlandı, 330 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com