Bankalar sömürüyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bankalar, normal vatandaşları, faiz sarmalında kıskaca aldıkları gibi, Özel Sektöre de darbe vuruyor. Bu kriz döneminde, belki de, üretmeden kazanan tek sektör,Bankalar olmalı.Türk bankalarının 2022’nin ilk 5 ayı için toplam net kârı 132 milyar TL olmuş.Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 24,7 milyar olarak açıklanmıştı. Böylece bankaların kârları önceki yılın aynı döneminde edilen kârın yaklaşık 5 katına çıkmış oldu. Vurguna bakın Allah aşkına. Vatandaş enflasyonun altına eziliyor, işletmeler zarar ediyor.  Söylenecek çok şey var.  Devlet istemediği halde özel bankaları zengin ediyor. Özel bankalar devletten %10 ile borç alıyor bu parayı neredeye üç katına vatandaşa “kilitliyor! ”Odalar Birliği Başkanı, Rıfat Hisarcıklıoğlu, bu konuda bir açıklama yaparak, durumun vahametini ortaya koymuş. Bakınız, neler söylemiş.” Elbette bazı konularda da sıkıntılar sürüyor.

                      Ucuz al, pahalı sat

Özellikle bankalarımızın, Merkez Bankası’ndan fonlama maliyetleri yüzde 14’e düşmesine rağmen son günlerde kredi faizlerini olağanüstü şekilde artırdıklarını görüyoruz.  Bazı bankaların yüzde 25-30’lar seviyesinde, hatta kredili mevduat hesaplarına 35 civarında kredi faizleri uyguladıklarını duyuyoruz. Ülkemiz ekonomisini büyütecek, üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı artıracaksak, hepimiz elimizi taşın altına koymalı ve fedakârlık yapmalıyız. Feda reel sektörde, kar mali sektörde şeklinde bir paylaşım olamaz. Bankalarımızın artık daha vicdanlı davranmasını bekliyoruz. ”Adam ne güzel özetlemiş. Süper Marketlerde, Zincir Marketlerde dayanışma ile vatandaş soyuyorken, diğer taraftar da aynı kişiler tarafından Özel sektör kıskaca alınıyor. Çaresi var elbette. Görev hükümete düşmektedir. Düşünün. ilk 5 ayda geçen yılın ilk 5 ayına göre ,5 kat daha fazla kar eden bankalar,yıl sonuna kadar on misli kar edeceklerdir demektir.

Azıcık ucundan

Karısı adamı otel odasında sekreteri ile basmış, akabinde odada müthiş bir münakaşa başlamış, konu namus, karşılıklı sadakate gelmiş. “Bir otel odasına giriyorsun” diye başlamış adam, iki tane yatak var, birinde bir erkek, diğerinde bir kadın var, uyumak da zorundasın, sen hangisinin koynuna girerdin?”Karısı Tabii ki kadının demiş gözyaşlarını silerek.“Bak gördün mü?” demiş adam sinirlenerek,
Yahu biz ne yaptık ha? Sana soruyorum biz ne yaptık? Sağlıcakla kalınız.

 


Bu haber 02/08/2022, Salı günü yayınlandı, 219 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com